কিয় মহে কোনো লোকক অধিক আৰু কোনো লোকক কমকৈ কামোৰে, জানেনে কাৰণ !

কিয় মহে কোনো লোকক অধিক আৰু কোনো লোকক কমকৈ কামোৰে, জানেনে কাৰণ !

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn

কিয় মহে কোনো লোকক অধিক আৰু কোনো লোকক কমকৈ কামোৰে, জানেনে কাৰণ !

একেটা কোঠাতে বহি আছে কেইবাজনো লোক, পাছে মহে সকলোকে সমানে কামোৰা নাই। কেৱল এগৰাকীক কামুৰিছে আনহাতে আন এগৰাকীক স্পৰ্শ কৰা নাই। প্ৰায়ে দেখা যায় কিছু লোকে কৰবাত বহিলেই বা থিয় হলেই মহে বেছিকৈ কামোৰা বুলি অভিযোগ কৰে। ইয়াৰ কাৰণ বিভিন্ন হব পাৰে।

কাপোৰ-
পাতল কাপোৰতকৈ গাঢ় ৰঙৰ কাপোৰৰ প্ৰতি মহৰ আকৰ্ষণ বেছি। ডেংগু বিয়পোৱাৰ বাবে দায়বদ্ধ এডিছ নামৰ এবিধ মহে ভৰিতকৈ হাতত কামোৰাটো বেছি পছন্দ কৰে। বিপৰীতে মেলেৰিয়া বিয়পোৱা এনোফিলিছ প্ৰজাতিৰ মহে ভৰিত কামোৰা পছন্দ কৰে। সেয়ে বাৰিষাৰ সময়ত সম্পূৰ্ণ কাপোৰ পিন্ধাটো ভাল। ইয়াৰ লগতে পাতল ৰঙৰ কাপোৰ পিন্ধিলেও মহৰ দৃষ্টিৰ পৰা আঁতৰি থকাত সহায় কৰে।

তেজৰ গোট
মহে অন্যৰ তুলনাত কিছুমান বিশেষ গ্ৰুপৰ তেজ থকা মানুহক বেছিকৈ কামোৰে। তেজৰ গ্ৰুপ “O” থকা মানুহে আন তেজৰ গ্ৰুপতকৈ অধিক আকৰ্ষণ কৰে।

শৰীৰৰ উত্তাপ
মাইকী মহত থকা এন্টেনাবোৰ তাপৰ প্ৰতি সংবেদনশীল। দূৰৰ পৰা ১ ডিগ্ৰী চেলছিয়াছ পৰ্যন্ত উষ্ণতাৰ উঠা-নমা ধৰা পেলাব পাৰে। যিসকল লোকৰ শৰীৰত অতিৰিক্ত তাপ থাকে। এইবোৰে মহৰ আকৰ্ষণৰ সম্ভাৱনা বেছি। মেদবহুল ব্যক্তি বা এথলেটিক লোকৰ বিপাকীয় ক্ৰিয়া অধিক হয় আৰু শৰীৰত অধিক তাপ উৎপন্ন হয়।

কাৰ্বন ডাই অক্সাইড
মহৰ এন্টেনা বতাহত থকা কাৰ্বন ডাই অক্সাইডৰ মাত্ৰাৰ প্ৰতিও সংবেদনশীল। গতিকে যিসকলৰ বিপাকীয় ক্ৰিয়া বেছি আৰু তেওঁলোকৰ উশাহ-নিশাহত অধিক কাৰ্বন-ডাই-অক্সাইড উৎপন্ন হয়, তেওঁলোকে অধিক মহক আকৰ্ষণ কৰে।

গৰ্ভাৱস্থা
গৰ্ভাৱস্থাত মহিলাৰ শৰীৰত বহু পৰিৱৰ্তন ঘটে। গৰ্ভাৱস্থাৰ হৰম’নে শৰীৰত বিপাকীয় ক্ৰিয়া বৃদ্ধি আৰু অধিক তাপ উৎপাদন কৰে। শৰীৰৰ উষ্ণতা বৃদ্ধিৰ বাবে মাইকী মহৰ প্ৰতি আকৰ্ষণ বাঢ়ি যায়।

মদ্যপানৰ অপব্যৱহাৰ
মদ্যপান কৰিলে শৰীৰৰ উত্তাপ বৃদ্ধি পায়, শৰীৰৰ বিপাকীয় ক্ৰিয়া বৃদ্ধি পায় আৰু ঘাম ওলায়। এই সকলোবোৰ কাৰকে মাইকী মহৰ প্ৰতি আকৰ্ষণ বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰে।

কেনেকৈ সুৰক্ষা দিব লাগে
মহৰ কামোৰাৰ অভ্যাস বুজি পোৱাৰ লগতে দৈনিক মহ বিকৃতকাৰী ঔষধ ব্যৱহাৰ কৰি মহৰ কামোৰৰ প্ৰাদুৰ্ভাৱ বহু পৰিমাণে হ্ৰাস কৰিব পৰা যায়। ডি ডি টি স্প্ৰে কৰা আৰু চাফাই লেতেৰা পানীত কৰিব লাগে।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *