বাবা ৰামদেৱ শলঠেকত, ৰেহাই নিদিলে উচ্চতম ন্যায়ালয়ে, ভৰিব লাগিব এতিয়া ৪.৩  কোটি 

বাবা ৰামদেৱ শলঠেকত, ৰেহাই নিদিলে উচ্চতম ন্যায়ালয়ে, ভৰিব লাগিব এতিয়া ৪.৩  কোটি 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn

বাবা ৰামদেৱ শলঠেকত, ৰেহাই নিদিলে উচ্চতম ন্যায়ালয়ে, ভৰিব লাগিব এতিয়া ৪.৩  কোটি

বাবা ৰামদেৱৰ পতঞ্জলি যোগপীঠ ট্ৰাষ্টক উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ পৰা মোক্ষম আঘাত। আদালতে আপীল ন্যায়াধিকৰণৰ সিদ্ধান্তক সমৰ্থন কৰে য’ত যোগ শিবিৰ আয়োজনৰ বাবে লোৱা প্ৰৱেশ মাচুলৰ ওপৰত ট্ৰাষ্টক সেৱা কৰ দিবলৈ কোৱা হৈছে।

শুল্ক, আবকাৰী আৰু সেৱা কৰ আপীল ন্যায়াধিকৰণ (CESTAT)ৰ এলাহাবাদ বিচাৰপীঠে ২০২৩ চনৰ ৫ অক্টোবৰৰ সিদ্ধান্তত হস্তক্ষেপ কৰিবলৈ অস্বীকাৰ কৰে ন্যায়াধীশ অভয় এছ ওকা আৰু ন্যায়াধীশ উজ্জ্বল ভূঞাৰ বিচাৰপীঠে।

বিচাৰপীঠে ট্ৰাষ্টৰ আবেদন খাৰিজ কৰাৰ সময়ত কয় যে, “ট্ৰিবিউনে সঠিকভাৱে ৰায় দিছে যে মাচুলৰ বিনিময়ত শিবিৰত যোগাসন কৰাটো এটা সেৱা। আমি বিবাদিত আদেশত হস্তক্ষেপ কৰাৰ কোনো কাৰণ বিচাৰি নাপাওঁ। আবেদন খাৰিজ কৰা হৈছে।”

ইয়াত উল্লেখ কৰা হৈছিল যে যোগ গুৰু ৰামদেৱ আৰু তেওঁৰ সহায়ক আচাৰ্য বালকৃষ্ণৰ অধীনত কাম কৰা ট্ৰাষ্টে বিভিন্ন আৱাসিক আৰু অনাবাসিক শিবিৰত যোগ প্ৰশিক্ষণ প্ৰদানৰ কামত নিয়োজিত আছিল। ন্যায়াধিকৰণে কয় যে অংশগ্ৰহণকাৰীসকলৰ পৰা অনুদানৰ জৰিয়তে মাচুল সংগ্ৰহ কৰা হৈছিল।

‘যদিও এই ধনৰাশি অনুদান হিচাপে সংগ্ৰহ কৰা হৈছিল, তথাপিও ই উক্ত সেৱাসমূহ প্ৰদানৰ বাবে মাচুল আছিল আৰু সেয়েহে বিবেচনাৰ সংজ্ঞাৰ অধীনত সামৰি লোৱা হৈছে’ ইয়াত উল্লেখ কৰা হৈছিল আৰু লগতে কয় যে শুল্ক আৰু কেন্দ্ৰীয় আবকাৰী আয়ুক্ত, মেৰুট ৰেঞ্জে সেৱা কৰ চাহিদা বৃদ্ধি কৰিছে ২০০৬ চনৰ অক্টোবৰৰ পৰা ২০১১ চনৰ মাৰ্চলৈকে জৰিমনা আৰু সুতৰ সৈতে প্ৰায় ৪.৫ কোটি টকা।

উত্তৰত ট্ৰাষ্টে দাবী কৰিছিল যে তেওঁলোকে এনে সেৱা আগবঢ়াইছে যিবোৰ ৰোগ নিৰাময়ৰ বাবে। “স্বাস্থ্য আৰু ফিটনেছ সেৱা”ৰ অধীনত তেওঁলোকৰ ওপৰত কৰ আৰোপ কৰা নহয় বুলি কোৱা হৈছিল।

“আপিলকাৰীৰ দাবী যে তেওঁলোকে ব্যক্তিজনে ভুগি থকা নিৰ্দিষ্ট ৰোগৰ চিকিৎসা প্ৰদান কৰিছে, সেই দাবী কোনো ইতিবাচক প্ৰমাণৰ দ্বাৰা সমৰ্থিত নহয়। এই শিবিৰসমূহত ‘যোগ’ আৰু ‘ধ্যান’ৰ নিৰ্দেশনা কোনো ব্যক্তিক নহয়, সমগ্ৰ সমাৱেশক প্ৰদান কৰা হয়।” কোনো ব্যক্তিৰ বাবে লিখিতভাৱে কোনো প্ৰেছক্ৰিপচন দিয়া নহয়, কোনো ব্যক্তিৰ নিৰ্দিষ্ট ৰোগৰ চিকিৎসা কৰা নহয়।’

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *