‘কা’ থাকিব নে ! কেন্দ্ৰক ৮ এপ্ৰিললৈ সময় বান্ধি দিলে উচ্চতম ন্যায়ালয়ে

‘কা’ থাকিব নে ! কেন্দ্ৰক ৮ এপ্ৰিললৈ সময় বান্ধি দিলে উচ্চতম ন্যায়ালয়ে

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn

‘কা’ থাকিব নে ! কেন্দ্ৰক ৮ এপ্ৰিললৈ সময় বান্ধি দিলে উচ্চতম ন্যায়ালয়ে

‘কা’ সন্দৰ্ভত আজি ১৯ মাৰ্চ তাৰিখে উচ্চতম ন্যায়ালয়ে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ জাননী দিয়ে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰক। জাননী অনুসৰি ৮ এপ্ৰিললৈ সময় বান্ধি দিলে ‘কা’ সন্দৰ্ভত। ‘কা’ বলৱৎ কৰা-নকৰাক লৈ কেন্দ্ৰক জাননী দিয়ে ন্যায়ালয়ে।

অহা ৩ সপ্তাহৰ ভিতৰত ৮ এপ্ৰিলৰ আগে ন্যায়লয়ক উত্তৰ দিব লাগিব কেন্দ্ৰই। তাৰ পাছতে ৯ এপ্ৰিলৰ দিনা পৰৱৰ্তী শুনানী হব।

উল্লেখ্য যে, ইণ্ডিয়ান ইউনিয়ন মুছলিম লীগ (IUML) -এ ‘কা’ আইনৰ ওপৰত স্থগিতাদেশৰ বাবে আৱেদন লৈ উচ্চতম ন্যায়ালৰ দ্বাৰস্থ হৈছিল।

আই ইউ এম এলে আৱেদন খনত উল্লেখ কৰা মতে, এই আইন অসংবিধানিক আৰু ই মুছলমানসকলৰ ওপৰত ভেদভাৱ আনি দিব। ইয়ে সংবিধানৰ ১৪ আৰু ১৫ নং অনুচ্ছেদৰ উলংঘন কৰিব।

কিয়নো এই ‘কা’ আইনত কোনো মুছলমানক স্থান দিয়া হোৱা নাই। কেৱল হিন্দু সকলেহে এই আইনপ সুবিধা গ্ৰহণ কৰিব পাৰিব। সেয়ে এই আইন সম্পূৰ্ণ ধৰ্ম বিৰোধি বুলি অভিহিত কৰি ইয়াক স্থগিত কৰাৰ বাবে আবেদন কৰি ন্যায়ালয়ৰ দ্বাৰস্থ হৈছিল ইণ্ডিয়ান ইউনিয়ন মুছলিম লীগ।

কেৱল এই মুছলীম লীগটোৱে নহয় তেনেদৰে অন্য ২০০ টাৰো অধিক সংস্থায়ো ‘কা’ৰ বিৰোধিতাৰে ন্যায়ালয়ৰ কাষ চাপিছিল। সেই উদ্দেশ্য আজি মুখ্য ন্যায়াধীশ ডি আই চন্দ্ৰচূড়, ন্যায়াধীশ জে বি পাৰডিৱালা আৰু ন্যায়াধীশ মনোজ মিশ্ৰাৰ দ্বাৰা গঠন হোৱা পীঠে আজিৰ এই জাননী কেন্দ্ৰক প্ৰেৰণ কৰে। সেই আবেদনৰ ওপৰতেই আজি কেন্দ্ৰক জবাবদিহি কৰে উচ্চতম ন্যায়ালয়ে।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *