ভাতৃৰ পৰা ৫০০০ টকা ঋণ লৈ উজালাৰ ক্ষুদ্ৰ বেপাৰ কৰা ব্যক্তিজনেই এতিয়া ১৪০০০ কোটি টকাৰ ব্যৱসায়ী,  কেনেকৈ হাজাৰৰ পৰা হাজাৰ কোটিলৈ যাত্ৰা? জানক সবিশেষ

ভাতৃৰ পৰা ৫০০০ টকা ঋণ লৈ উজালাৰ ক্ষুদ্ৰ বেপাৰ কৰা ব্যক্তিজনেই এতিয়া ১৪০০০ কোটি টকাৰ ব্যৱসায়ী,  কেনেকৈ হাজাৰৰ পৰা হাজাৰ কোটিলৈ যাত্ৰা? জানক সবিশেষ

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn

NB NEWS- ‘নতুন উজালা আহিছে মাত্ৰ চাৰি ফোঁটা পানীত দিয়ক৷’ আপুনি ৯০ দশকৰ বিজ্ঞাপনৰ এই লাইনটো নিশ্চয় শুনিছে৷ কাপোৰ বগাকৈ ৰখাৰ বাবে মানুহে বহু বছৰ ধৰি উজালা ব্যৱহাৰ কৰি আহিছে৷ কিন্তু আপুনি জানেনে উজালা নীল আৰু ইয়াৰ মালিকৰ এই সফলতাৰ কাহিনী? এম পি ৰামচন্দ্ৰনৰ সাফল্যৰ গল্প জনাৰ পাছত আপুনিও জীৱনত ডাঙৰ অনুপ্ৰেৰণা লাভ কৰিব পাৰে৷

এম পি ৰামচন্দ্ৰন, জ্যোতি লেবৰটৰিজ লিমিটেডৰ প্ৰতিষ্ঠাতা, যিয়ে উজালা তৈয়াৰ কৰে৷ ৰামচন্দ্ৰনৰ কঠোৰ পৰিশ্ৰম আৰু নিষ্ঠাৰ মাধ্যমেৰে লক্ষ লক্ষ তৰুণ উদ্যোক্তাৰ বাবে তেওঁ উদাহৰণ হৈ উঠিছে৷ জ্যোতি লেবৰটৰিজৰ দুটা গুৰুত্বপূৰ্ণ পণ্য, উজালা লিকুইড ক্লথ হোৱাইটনাৰ আৰু মেক্সো মহ নিৰোধক৷ আপুনি জানি আচৰিত হ’ব যে ১৩, ৫৮৩ কোটি টকাৰ এটা কোম্পানীৰ মালিক এম পি ৰামচন্দ্ৰনে এবাৰেই ৫০০০ টকাৰ ঋণ লৈ ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিছিল৷

৫০০০ টকাৰ ঋণ লৈ ১৪০০০ কোটি টকাৰ ব্যৱসায়িক সাম্ৰাজ্য গঢ়ি তুলে এইগৰাকী ৰামচন্দ্ৰণে৷ এম পি ৰামচন্দ্ৰনে তেওঁৰ ভাতৃৰ পৰা ৫০০০ টকা ঋণ লৈছিল আৰু সেই অৰ্থৰে এটা অস্থায়ী কাৰখানা স্থাপন কৰিছিল৷ কিন্তু তেওঁৰ কঠোৰ পৰিশ্ৰম আৰু নিষ্ঠাৰ কাৰণেই আজি তেওঁ তৈয়াৰ কৰিছে অন্যতম মাল্টি ব্ৰেণ্ড কোম্পানী৷ জ্যোতি লেবৰটৰিজৰ মাৰ্কেট কেপ ১৩৫.৮৩ বিলিয়ন টকা অৰ্থাৎ ১৩,৮৫৩ কোটি৷

সূত্ৰৰ খবৰ অনুসৰি সাংসদ ৰামচন্দ্ৰনে তেওঁৰ কন্যা জ্যোতিৰ নামেৰে কোম্পানীটোৰ নাম জ্যোতি লেবৰেটৰীজ ৰাখিছে। মানুহৰ বগা কাপোৰৰ চাহিদাৰ প্ৰতি সঁহাৰি জনাই লেবে উজলা চুপ্ৰিম লিকুইড ফেব্ৰিক হোৱাইটনাৰ তৈয়াৰ কৰে। এই সামগ্ৰীটো প্ৰথমে ৬ গৰাকী মহিলাৰ এটা দলে ঘৰে ঘৰে বিক্ৰী কৰিছিল। ইয়াৰ পিছত অলপ সময়ৰ ভিতৰতে ভাৰতীয় ঘৰত প্ৰতিখন ঘৰতে উজালা ছুপ্ৰিমে অপৰিসীম জনপ্ৰিয়তা লাভ কৰে।

জ্যোতি লেবৰেটৰীজ প্ৰথম অৱস্থাত দক্ষিণ ভাৰতত বৃদ্ধি পাইছিল আৰু ১৯৯৭ চনৰ ভিতৰত এই সামগ্ৰী সমগ্ৰ দেশতে বিখ্যাত হৈছিল। আজি ৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্যায়ত লিকুইড ফেব্ৰিক খণ্ডত উজালাৰ ডাঙৰ অংশীদাৰিত্ব আছে। জ্যোতি লেবৰেটৰীৰ দুটা গুৰুত্বপূৰ্ণ সামগ্ৰী উজালা লিকুইড ক্লথ হোৱাইটনাৰ আৰু মেক্সো মহ বিকৃতকাৰী সামগ্ৰী দেশত যথেষ্ট বিখ্যাত হৈ পৰিছে।

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *