শনি পূজা কৰোতে সৱধান, পূজাত ভুলতো ব্যৱহাৰ নকৰিব এই সামগ্ৰী

শনি পূজা কৰোতে সৱধান, পূজাত ভুলতো ব্যৱহাৰ নকৰিব এই সামগ্ৰী

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn

শনি পূজা কৰোতে সৱধান, পূজাত ভুলতো ব্যৱহাৰ নকৰিব এই সামগ্ৰী

শনিবাৰ শনি দেৱৰ নামত উৎসৰ্গিত। শনি দেৱ হৈছে ন্যায়ৰ দেৱতা যিয়ে প্ৰতিজন ব্যক্তিক নিজৰ কৰ্ম অনুযায়ী ফলাফল দিয়ে। শনিক সুখ, ধন-সম্পত্তি, মহিমা আৰু মোক্ষ প্ৰদান কৰা গ্ৰহ বুলি গণ্য কৰা হয়।

শনিয়ে সৎ লোকক খ্যাতি, ধন-সম্পত্তি, পদবী আৰু সন্মান দিয়ে, আনহাতে শনিয়ে লোভী আৰু পাপী লোকক কেৱল দুখ আৰু দুখ দিয়ে। শনিবাৰে শনি পূজাৰ কিছুমান বিশেষ নিয়ম। শনি দেৱক পূজা কৰি থাকোঁতে কোনবোৰ ভুল কৰিব নালাগে জানো আহক।

শনি দেৱৰ পূজাত এইবোৰ ব্যৱহাৰ নকৰিব-
শনিৰ পূজাত কেতিয়াও তামৰ বাচন ব্যৱহাৰ কৰিব নালাগে। তামক সূৰ্য্য দেৱতাৰ সৈতে সম্পৰ্কিত বুলি ধৰা হয়। শনি দেৱ সূৰ্য্যৰ পুত্ৰ হোৱাৰ পিছতো দুয়ো দুয়োৰে শত্ৰুও।

শনিৰ পূজাত তামৰ ব্যৱহাৰে সূৰ্য্য আৰু শনি উভয়ৰে অৱস্থান দুৰ্বল কৰি তোলে। শনিদেৱৰ পূজাত লোহাৰ বাচন ব্যৱহাৰ কৰাটো শুভ।

ৰঙা ৰং মংগল গ্ৰহৰ প্ৰতীক। মংগল আৰু শনি পাৰস্পৰিক শত্ৰু গ্ৰহ। গতিকে শনি পূজাত ৰঙা ৰঙৰ কাপোৰ, ফুল, তিল, বা অন্যান্য সামগ্ৰী ব্যৱহাৰ কৰিব নালাগে। শনি দেৱে ক’লা ৰং ভাল পায়, সেয়েহে শনিক কেৱল ক’লা বা নীলা ৰঙৰ কাপোৰ পিন্ধি পূজা কৰা উচিত।

শনি দেৱক পূজা কৰোতে মনত ৰাখিব যে চামৰাৰে নিৰ্মিত কোনো বস্তু ভুলতেও ব্যৱহাৰ কৰিব নালাগে। শনিৰ পূজাত চামৰাৰ ব্যৱহাৰ অতি অশুভ বুলি গণ্য কৰা হয়।

শনি দেৱৰ পূজাত ভঙা দীপ, নষ্ট ফুল, বা তেনে কোনো বস্তু যিটো সঠিক অৱস্থাত নথকা বস্তু ব্যৱহাৰ কৰিব নালাগে। শনি পূজাৰ সময়ত কাৰো প্ৰতি ঘৃণা বা খঙৰ অনুভূতি হোৱা উচিত নহয়।

যিকোনো পূজা পুৱ মুখ কৰি কৰা হয় কিন্তু শনি দেৱক সদায় পশ্চিম মুখ কৰি পূজা কৰা উচিত। বিশ্বাস অনুসৰি শনি দেৱ পশ্চিম দিশৰ অধিপতি। সেয়েহে এই দিশত পূজা কৰা হয়।

শনি দেৱক কেতিয়াও তেওঁৰ মূৰ্তিৰ সন্মুখত থিয় হৈ পূজা কৰা উচিত নহয়। পূজাৰ সময়ত শনিদেৱৰ চকুলৈ চোৱা উচিত নহয়। ইয়াৰ আঁৰৰ বিশ্বাস হ’ল শনি দেৱক অভিশাপ দিছিল, যে তেওঁ যিয়েই নাচাওক, তেওঁৰ দুৰ্ভাগ্য হ’ব।

শনি পূজাৰ আগে আগে গা ধুই পৰিষ্কাৰ কাপোৰ পৰিধান কৰক। শনি দেৱৰ মূৰ্তি গংগা পানী আৰু ফুলেৰে ধোৱাব। শনি দেৱক তিল তেল, লেম্প, ধূপ আগবঢ়াওক।

শনি চলিছা পাঠ কৰক বা শনি স্তোত্ৰ মন্ত্ৰ জপ কৰক। শনিবাৰে দান-বৰঙণি কৰক আৰু আৰ্তজনক সহায় কৰক।

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *