নৰ্তকীসকল শিল্পৰ পূজাৰী, চিলিণ্ডাৰৰ বাবে শাৰী পতা নাৰীৰ প্ৰতি মোৰ মুঠেও আকৰ্ষণ নাইঃ সঞ্জয় লীলা ভাঞ্চালী

নৰ্তকীসকল শিল্পৰ পূজাৰী, চিলিণ্ডাৰৰ বাবে শাৰী পতা নাৰীৰ প্ৰতি মোৰ মুঠেও আকৰ্ষণ নাইঃ সঞ্জয় লীলা ভাঞ্চালী

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn

সঞ্জয় লীলা ভাঞ্চালীৰ ছবিত সকলোসময়তে গণিকাবৃত্তি, নৰ্তকী আদিৰ কাহিনীহে দেখা যায়৷ এক সাক্ষাৎকাৰত সঞ্জয় লীলা ভাঞ্চালীক কৰা হৈছিল এই একেই প্ৰশ্ন৷ কিয় সাধাৰণ এগৰাকী নাৰী তেওঁৰ কাহিনীৰ চৰিত্ৰ হ’ব নোৱাৰে৷ তেতিয়াই সঞ্জয় লীলা ভাঞ্চালীয়ে কয়, ‘মই ৰহস্যময় আৰু আকৰ্ষণীয় মহিলা বুলি ক’লে এইসকল মহিলাকেই বুজো৷ ৰেচনৰ বাবে শাৰী পতা মধ্যবিত্ত নাৰীসকলৰ জানো কিবা কাহিনী থাকিব? বা এইসকলৰ প্ৰতি মই আকৃষ্টও নহওঁ৷’

এই প্ৰশ্নৰ উত্তৰ দিবলৈ গৈ সঞ্জয় লীলা ভাঞ্চালীয়ে ৰোমন্থন কৰে স্কুলীয়া দিনৰ কথাও৷ ‘স্কুলীয়া দিনৰ পৰাই মই অলপ ৰহস্যময় নাৰীকহে নজৰ দিও৷ সাধাৰণ যেন লগা নাৰী মোৰ চকুত নপৰে৷ সেই অভ্যাস এতিয়াও মোৰ আছে৷’ ইয়াৰোপৰি সাংবাদিকে সোধা প্ৰশ্নৰ উত্তৰত সঞ্জয় লীলা ভাঞ্চালীয়ে কয়, ‘মোৰ মতে গণিকা, নৰ্তকী, পতিতা সকলোবোৰ পৃথক৷ কিন্তু প্ৰত্যেকগৰাকীৰেই একোটা একোটা ৰহস্যময় জীৱন আছে৷ তেওঁলোক অতি শক্তিশালী মহিলা৷ সেয়ে তেওঁলোকক মই আকৰ্ষণীয় বুলি ভাৱো৷’

সঞ্জয় লীলা ভাঞ্চালীয়ে কয়, ‘এই সকল মহিলা খুবেই আকৰ্ষণীয়৷ তেওঁলোকে গান গায়, তেঁওলোকে নাচে, তেওঁলোকৰ সুখ কিম্বা দুখ সকলোবোৰৰ বহিঃপ্ৰকাশৰ ভাষাবোৰ অন্য সাধাৰণ নাৰীতকৈ পৃথক৷ তেওঁলোকৰ জীৱনযাত্ৰাত শিল্প, স্থাপত্যৰ গুৰুত্ব, কাপোৰৰ গুৰুত্ব, অলংকাৰৰ ডিজাইন সকলোবোৰ আছে৷ কিন্তু এগৰাকী সাধাৰণ নাৰীৰ জীৱনত আপুনি সেয়া নেদেখিব৷ ৰহস্যময় নাৰীসকল প্ৰকৃততে গণিকা, নৰ্তকী, পতিতাসকল শিল্পৰ পূজাৰী৷’

সঞ্জয় লীলা ভাঞ্চালীয়ে নিজৰ দৃষ্টিকোণ বুজাবলৈ গৈ কয়, ‘আমি কোন? আমি শিল্পী৷ আপোনালোকে তেওঁলোকক যি নামেই নিদিয়ক কিয় আমাৰ কিন্তু তেওঁলোককেই প্ৰয়োজন হয়৷ আমাক সদায়ে ৰহস্যময় নাৰীৰেই প্ৰয়োজন হয়৷ মই স্কুললৈ যাওতেওঁ বাটত যদি নৰ্তকী বা যৌনকৰ্মী দেখো মই আকৃষ্ট হৈ গৈছিলো৷ তেতিয়াও বাটত চিলিণ্ডাৰৰ বাবে শাৰী পতা মহিলা মোৰ চকুত পৰা নাছিল৷’

 

 

 

Tags:

Tags:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *