সাৱধান, গৰমৰ দিনত বোমৰ দৰে ব্লাষ্ট হৈ যাব পাৰে আপোনাৰ মোবাইল, নকৰিব এই কাম

সাৱধান, গৰমৰ দিনত বোমৰ দৰে ব্লাষ্ট হৈ যাব পাৰে আপোনাৰ মোবাইল, নকৰিব এই কাম

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn

সাৱধান, গৰমৰ দিনত বোমৰ দৰে ব্লাষ্ট হৈ যাব পাৰে আপোনাৰ মোবাইল, নকৰিব এই কাম

সঘনাই স্মাৰ্টফোন বিস্ফোৰণৰ খবৰ পোৱা যায়। এনে ঘটনাৰ বহু কাৰণ থাকিব পাৰে। বিশেষকৈ গ্ৰীষ্মকালত এনে ঘটনাৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি পায়। ইয়াৰ মূলতে হৈছে স্মাৰ্টফোন আৰু সৰু ডিভাইচত উচ্চ ক্ষমতাসম্পন্ন বেটাৰী অতি কম ঠাইত থাকে। এনে পৰিস্থিতিত স্মাৰ্টফোন ব্যৱহাৰকাৰীসকলে অতি সাৱধান হোৱাটো প্ৰয়োজন।

স্মাৰ্টফোনত জুই লগাৰ বেছিভাগ ঘটনাই বেটাৰীৰ সৈতে জড়িত। ফোনবোৰ যেতিয়া সূৰ্যৰ পোহৰৰ সংস্পৰ্শলৈ আহে তেতিয়া বেটাৰী অতি গৰম হৈ পৰে। অত্যধিক উষ্ণতা বৃদ্ধিৰ বাবে গধুৰ কেচ বা কভাৰেও সমস্যাৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে। ইয়াৰ বাহিৰেও ফোনত অত্যধিক চাপ বা দীৰ্ঘদিন ব্যৱহাৰ কৰাৰ বাবেও গৰম হৈ পৰে। যাৰ ফলত মোবাইল ব্লাষ্ট হৈ যায়।

কি কি কাৰণৰ পৰা আঁতৰত থাকিব-

নিম্নমানৰ সস্তীয়া চাৰ্জাৰ ব্যৱহাৰ নকৰিব-
নিম্নমানৰ, সস্তীয়া চাৰ্জাৰ বা কেব’ল ব্যৱহাৰ কৰিলে বেটাৰীত শ্বৰ্ট চাৰ্কিট হ’ব পাৰে। বহু ফোনত এতিয়া চাৰ্জিং এডাপ্টাৰ উপলব্ধ নহয়। এনে পৰিস্থিতিত যি কোনো চাৰ্জাৰেৰে চাৰ্জ কৰাৰ সময়ত আকস্মিকভাৱে বিস্ফোৰণ হোৱাৰ সম্ভাৱনাও যথেষ্ট বৃদ্ধি পায়। দীৰ্ঘদিন ধৰি অবিৰতভাৱে ফোনটো চাৰ্জত ৰাখিলেও বিস্ফোৰণৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি পায়।

ফোনটোৰ বেটাৰী পুৰণি হ’লেই বিপদ বাঢ়ি যায়-
যদি আপোনাৰ ফোনটোৰ বেটাৰী পুৰণি বা ক্ষতিগ্ৰস্ত হয় তেন্তে বিস্ফোৰণৰ আশংকা বৃদ্ধি পায়। যদি আপোনাৰ ফোনটোৰ বেটাৰী শেষ হৈ গৈছে, তেন্তে তৎক্ষণাত ওচৰৰ চাৰ্ভিচ চেণ্টাৰত ইয়াক নি পৰীক্ষা কৰক। গ্ৰীষ্মকালত বেটাৰী সুৰক্ষিত ৰখাটো আৰু অধিক গুৰুত্বপূৰ্ণ।

বহু সময় খেল খেলাৰ ফলত প্ৰভাৱ পৰে-
এনেকুৱাও হয় যে যদি আপুনি ফোনত বেছি সময় গেম খেলে বা ভিডিঅ’ চায় তেন্তে আপোনাৰ ফোনটো গৰম হ’ব পাৰে। লগতে এটা কথা মনত ৰখা উচিত যে গৰমৰ দিনত এই ফোনটো বহুদিন ব্যৱহাৰ কৰা নহয়। ফোনত অত্যধিক চাপ দিলে ফোনটো বিস্ফোৰণ হ’ব পাৰে।

এইবোৰ কথাও মনত ৰাখিব-

আপোনাৰ গেজেটবোৰ আঠুৱা, কুশ্বন, কম্বল আদিৰ তলত ৰাখি চাৰ্জ নকৰিব, কাৰণ ই ডিভাইচটোৰ পৰা তাপ আৱদ্ধ কৰি ৰাখিব আৰু তেনেকৈয়ে ইয়াক অতিমাত্ৰা গৰম কৰি পেলাব।
যেতিয়া মোবাইল ফোনটো অতিমাত্ৰা গৰম হয় তেতিয়া লগে লগে ফোনটো বন্ধ কৰি দিব লাগে আৰু মোবাইল কেছটো আঁতৰাই দিব লাগে, ইয়াৰ ফলত উষ্ণতা সোনকালে স্বাভাৱিক হৈ পৰে।
যিবোৰ এপ ব্যৱহাৰ কৰা নাই সেইবোৰ বন্ধ কৰিব লাগে বা মোবাইলৰ উষ্ণতা স্বাভাৱিক নোহোৱালৈকে বন্ধ কৰি ৰাখিব লাগে।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *