পদিনাৰ ব্যৱহাৰ কৰি গৰমৰ পৰা ৰক্ষা কৰক চুলিক, লগতে পাওক চমৎকাৰ উপকাৰিতা

পদিনাৰ ব্যৱহাৰ কৰি গৰমৰ পৰা ৰক্ষা কৰক চুলিক, লগতে পাওক চমৎকাৰ উপকাৰিতা

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn

পদিনাৰ ব্যৱহাৰ কৰি গৰমৰ পৰা ৰক্ষা কৰক চুলিক, লগতে পাওক চমৎকাৰ উপকাৰিতা

পদিনা কেৱল স্বাস্থ্যৰ উপকাৰিতা কৰাই নহয়, ই সৌন্দৰ্য বৃদ্ধিৰ ক্ষেত্ৰতো বহু সহায়ক। ছালৰ বাবে যিদৰে ই বহু উপকাৰ তেনেদৰে চুলিৰ বাবেও ই বহু উপকাৰী ঔষধী।

পদিনাত এন্টিবেক্টেৰিয়েল আৰু এন্টিভাইৰেল গুণ থাকে যিয়ে মূৰৰ ছালৰ বাবে ফলপ্ৰসূভাৱে কাম কৰে। পদিনাৰ পেক বনাই ব্যৱহাৰ কৰিলে চুলি পুনৰ গজাত সহায় কৰিব পাৰে। কিন্তু চুলিৰ বাবে পদিনা সঠিকভাৱে ব্যৱহাৰ কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। গতিকে, পদিনাৰে চুলিৰ পেক কেনেকৈ বনাব পাৰি, চুলিত কেতিয়া আৰু কিমান সময়ত লগাব লাগে জানো আহক।

চুলিৰ বাবে পদিনাৰ পেক কেনেকৈ বনাব?
চুলিৰ বাবে পেক বনাবলৈ প্ৰথমে পদিনা পাত ভালদৰে ধুই লৈ তাত কিছু লং আৰু মেথি গুটি দি পেষ্ট বনাই লওক। সেই পেষ্টত এলোভেৰা দি ভালদৰে মিক্স কৰক। তাৰ পিছত এই পেষ্ট চুলিত লগাব। ই আপোনাৰ চুলিৰ ৰক্ত সঞ্চালন উন্নত কৰাত সহায় কৰে। ইয়াৰ উপৰিও ই আপোনাৰ চুলিৰ ছিদ্ৰবোৰ পৰিষ্কাৰ কৰে, যিয়ে চুলিক পুষ্টি প্ৰদান কৰে আৰু চুলিৰ বৃদ্ধিত সহায় কৰে।

আৰু কি কি উপকাৰিতা আছে-
১/ উফিত ফলপ্ৰসূ
পদিনাৰ পেক লগালে উফি কমাবলৈ বহু উপকাৰী। ই আচলতে মূৰৰ ছালত জমা হোৱা মলি পৰিষ্কাৰ কৰে আৰু উফি কমোৱাত সহায় কৰে। ইয়াৰ উপৰিও এই হেয়াৰ পেকে চুলিৰ ছিদ্ৰবোৰ পৰিষ্কাৰ কৰে য’ত মলি জমা হ’লে চুলিয়ে পুষ্টি নাপায় আৰু চুলিৰ ভিতৰৰ পৰা ক্ষতি হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে আৰু সৰি পৰে।

২) মূৰৰ ছাল ঠাণ্ডা কৰি ৰাখে
পদিনা চুলিৰ পেকে মূৰৰ ছালখন ঠাণ্ডা কৰি ৰখাত ফলপ্ৰসূভাৱে কাম কৰে। ই মূৰৰ ছালত ৰক্ত সঞ্চালন ত্বৰান্বিত কৰে আৰু অক্সিডেটিভ ষ্ট্ৰেছ হ্ৰাস কৰে। যিয়ে চুলিৰ শ্ৰী বৃদ্ধিত সহায় কৰে।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *