সন্ধান ওলাল এক আচৰিত জীৱৰ, মাছো নহয়-কাছও নহয়, জীৱ বিজ্ঞানী আচৰিত

সন্ধান ওলাল এক আচৰিত জীৱৰ, মাছো নহয়-কাছও নহয়, জীৱ বিজ্ঞানী আচৰিত

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn

সন্ধান ওলাল এক আচৰিত জীৱৰ, মাছো নহয়-কাছও নহয়, জীৱ বিজ্ঞানী আচৰিত

জীৱ বিজ্ঞানী সকলৰ মাজত কৌতুহলৰ সৃষ্টি , সন্ধান ওলাঅচে এবিধ এনে জীৱৰ যি জীৱ দেখি বৈজ্ঞানিকে নিজেই ঠাৱৰ কৰিব পৰা নাই কি এইবিধ প্ৰাণী। যি দেখাত মাছৰ দৰে কিন্তু ইয়াৰ কাছৰ দৰে চুচৰিব পৰা হাতোৰা আছে ।

প্ৰাচীন জীৱৰ নতুন আৱিষ্কাৰে প্ৰায়ে নতুন অভিলেখৰ সৃষ্টি কৰে। এইবাৰ ব্ৰিটেইনৰ ছামাৰচেটৰ বিলত দুই মিটাৰতকৈও অধিক দৈৰ্ঘ্যৰ মুখ থকা এক বিশাল প্ৰাণীৰ সন্ধান ওলাইছে। ইয়াক সাগৰীয় সৰীসৃপ বুলি কোৱা হৈছে।

শেহতীয়াকৈ এই আৱিষ্কাৰে আচৰিত কৰি তুলিছে বিজ্ঞানী সকলক। এই জীৱটোক বহু হাজাৰ বছৰ পূৰ্বৰ অজ্ঞাত প্ৰজাতিৰ বিশাল ইচথাইঅ’ছ’ৰ ইচ্থাইঅ’টিটান চেভাৰনেন্সিছৰ সৈতে মিল থকা আন এক প্ৰজাতি বুলি চিনাক্ত কৰিছে।

বিজ্ঞানীসকলে কয় যে ই প্ৰাগঐতিহাসিক যুগৰ পৰাই এইবিধ সাগৰীয় সৰীসৃপ আছে। কেৱল মাজতে বহু বছৰ এই প্ৰানী বিধৰ কোনো নাম-গোন্ধ নাছিল। যাৰ বাবে ই সম্পূৰ্ণৰূপে শেষ যোৱা বুলি ঠাৱৰ কৰা হৈছিল। পাছে নতুনকৈ সন্ধান ওলাইছে এই প্ৰাণী বিধৰ। ইয়াক এতিয়ালৈকে জনাজাত আটাইতকৈ ডাঙৰ সাগৰীয় সৰীসৃপ বুলি গণ্য কৰা হয়।

গৱেষকসকলে অনুমান কৰিছে যে এই প্ৰাণীটো নীলা তিমিৰ আকাৰৰ সমান দৈৰ্ঘ্য ২৫ মিটাৰতকৈও অধিক । অৱশ্যে ই পূৰ্বৰ প্ৰজাতিৰ দৰে হলেও ইয়াৰ মুখৰ দৈৰ্ঘ পূৰ্বৰ তুলনাত অধিক দীঘল। কেৱল ই ২০ কোটি বছৰ পূৰ্বৰ জীৱাশ্মৰ সৈতে মিল থকা।

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *