থাইৰইড আছে নেকি! চিন্তা নকৰিব, কেৱল নিতৌ পুৱা গ্ৰহণ কৰক এই পানী আঁতৰ কৰক সমস্যা, হ্ৰাস পাব ওজনো

থাইৰইড আছে নেকি! চিন্তা নকৰিব, কেৱল নিতৌ পুৱা গ্ৰহণ কৰক এই পানী আঁতৰ কৰক সমস্যা, হ্ৰাস পাব ওজনো

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn

প্ৰতিদিনে ৰাতিপুৱা ধনীয়া গুটি তিয়াই থোৱা পানী সেৱন কৰিলে বহু কেইটা সমস্যা সমাধান হ’ব পাৰে একেলগে। এচিডিটি, বুকু জ্বলা, জৰ, অতিৰিক্ত পানী পিয়াহ দূৰ কৰিবলৈ ইয়াৰ বিকল্প পোৱা টান। প্ৰতিদিনে পুৱা ধনীয়াৰ গুটি (Coriander Seeds) তিয়াই থোৱা পানী সেৱন কৰিলে বহু সমস্যাৰ সমাধান হ’ব পাৰে নিমিষতে।

ধনীয়াৰ গুটি তিয়াই থোৱা পানীত কেলচিয়াম, ফাইবাৰ, আইৰণ, মেংগানিজ, খনিজ পদাৰ্থ, বি-কেৰোটিনয়েডছ, পলিফেনলেছৰ দৰে ঔষধি গুণ থাকে। প্ৰতিদিনে এই পানী সেৱন কৰিলে বদহজম, পেটৰ বিষৰ লগতে কৃমিৰ পৰাও মুক্তি লাভ কৰিব পাৰে। কাৰোবাৰ প্ৰস্ৰাৱ কৰাৰ সময়ত জ্বলা–পোৰা কৰিলে এই পানী সেৱন কৰিলে ৰোগ উপশমত সহায় পাব পাৰে।

ধনীয়াৰ উপকাৰীতা

থাইৰইড নিয়ন্ত্ৰিত হয়, থাইৰইড ৰোগীৰ বাবে ধনীয়াৰ পানী অমৃততকৈ কম নহয় । দৈনিক খালী পেটত খালে থাইৰইড নিয়ন্ত্ৰণত সহায়ক হয় ।

গৱেষণাৰ পৰা দেখা গৈছে যে ধনীয়াত জৈৱ সক্ৰিয় ফাইটোকেমিকেলেৰে সমৃদ্ধ এন্টিঅক্সিডেন্ট থাকে, যাৰ বাবে ই মাইগ্ৰেইনকে ধৰি উদ্বেগ, হতাশা আৰু মানসিক চাপৰ দৰে সমস্যাৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়াত সহায় কৰে। ইয়াত এন্টিমাইক্ৰ’বিয়াল আৰু এন্টি-ইনফ্লেমেটৰী গুণো আছে।

এন্টিঅক্সিডেন্টৰ উপস্থিতিৰ বাবে ধনীয়া সেৱনে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰি ঋতুভিত্তিক ৰোগৰ সম্ভাৱনা হ্ৰাস কৰে। ইয়াৰ লগতে হৃদৰোগ, কেন্সাৰ, বাতবিষ, ষ্ট্ৰোক আৰু শ্বাস-প্ৰশ্বাসজনিত সমস্যাৰ পৰাও আপুনি সকাহ পায়।

হজম শক্তি সুস্থ হৈ থাকে, পুৱা খালী পেটত ধনীয়া পানী খালে পাচনতন্ত্ৰৰ সমস্যা দূৰ হয় । ইয়াৰ ফলত এচিডিটিৰ সমস্যা ৰোধ হয়, যাৰ ফলত জ্বলন, গেছ আদি সমস্যাৰ সৃষ্টি নহয় ।

ধনীয়া পানী খালে ওজন নিয়ন্ত্ৰণত থাকে। ইয়াত থকা আঁহৰ পৰিমাণ বেছি হোৱাৰ বাবে পেটটো দীৰ্ঘ সময় ধৰি ভৰি থাকে, যাৰ ফলত ভোক ৰোধ হয় আৰু লগতে ওজন নিয়ন্ত্ৰণত থাকে ।

ব্লাড চুগাৰ নিয়ন্ত্ৰিত হৈ থাকে, ধনীয়া গুটিত হাইপ’গ্লাইচেমিক গুণ পোৱা যায়, যিয়ে তেজত চেনিৰ মাত্ৰা নিয়ন্ত্ৰণ কৰে। দৈনিক ধনীয়া পানী সেৱন কৰিলে ডায়েবেটিছ ৰোগীৰ বাবে উপকাৰী হ’ব পাৰে।

কিদৰে সেৱন কৰিব ধনীয়া গুটি- ধনীয়া পানী বনাবলৈ প্ৰথমে ধনীয়া গুটি গিলাচত উতলাই দিব লাগিব। ইয়াৰ পিছত যেতিয়া পানী আধা হৈ পৰে তেতিয়া ফিল্টাৰ কৰি ঠাণ্ডা হৈ সেৱন কৰিবলৈ দিব লাগে। এনে কৰিলে আপুনি আৰু বহুতো সুবিধা লাভ কৰিব।

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *