দিল্লী নহয় দেশৰ জনতাক দিব ২০০ ইউনিট ফ্ৰী বিজুলী, ২ কোটি চাকৰি, দেশক দিলে ১০ টা গ্যাৰাণ্টি

দিল্লী নহয় দেশৰ জনতাক দিব ২০০ ইউনিট ফ্ৰী বিজুলী, ২ কোটি চাকৰি, দেশক দিলে ১০ টা গ্যাৰাণ্টি

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn

দিল্লী নহয় দেশৰ জনতাক দিব ২০০ ইউনিট ফ্ৰী বিজুলী, ২ কোটি চাকৰি, দেশক দিলে ১০ টা গ্যাৰাণ্টি

দিল্লীৰ মুখ্যমন্ত্ৰী অৰবিন্দ কেজৰিৱালে তিহাৰ জেলৰ পৰা ওলাই অহাৰ পিছৰে পৰা ধাৰাবাহিকভাৱে প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীক আক্ৰমণ কৰি আহিছে। আজি দেওবাৰ ১২ মে’ তাৰিখে পুনৰবাৰ সংবাদমেল অনুষ্ঠিত কৰি প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ নিশ্চয়তা সন্দৰ্ভত কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰক লক্ষ্য কৰি লয়। ইয়াৰ লগে লগে কেজৰিৱালে দেশক ১০ টা গ্যাৰাণ্টি দিয়ে। ভাৰতীয় মিত্ৰজোঁটৰ চৰকাৰ গঠন হ’লেই এই নিশ্চয়তাসমূহ পূৰণ হ’ব বুলিও তেওঁ কয়।

কেজৰিৱালে কয় যে ‘যোৱা ১০ বছৰত নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে মুদ্ৰাস্ফীতি হ্ৰাস কৰা, প্ৰতি বছৰে ২ কোটি চাকৰিৰ ব্যৱস্থা কৰা, কৃষকৰ আয় দুগুণ কৰাকে ধৰি বহু নিশ্চয়তা দিছিল যদিও আজিলৈকে এটাও নিশ্চয়তা পূৰণ হোৱা নাই। একে সময়তে দিল্লী আৰু পঞ্জাৱৰ নিৰ্বাচনত বিনামূলীয়া বিদ্যুৎ, পানী আৰু ভাল স্কুল-চিকিৎসালয়ৰ নিশ্চয়তা দিছিলো, যিটো মই পূৰণ কৰিছিলো।’

কেজৰিৱালে কয় যে আমি বিনামূলীয়া বিদ্যুতৰ নিশ্চয়তা দিলো, উৎকৃষ্ট বিদ্যালয়ৰ নিশ্চয়তা দিলো, মহল্লা ক্লিনিক খোলাৰ প্ৰতিশ্ৰুতি দিলো। আমি নিশ্চয়তা দিয়া সকলো কাম কৰিলো। ৭৫ বছৰ বয়সত অৱসৰ লোৱাৰ বাবেই পি এম মোদীৰ নিশ্চয়তা কোনে পূৰণ কৰিব সেয়া জানিব পৰা হোৱা নাই। কেজৰিৱালে পূৰণ কৰিব কেজৰিৱালৰ নিশ্চয়তা। কেজৰিৱালে দেশবাসীক দিছে ১০ টা গেৰাণ্টী। মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে কয় যে ভাৰতীয় মিত্ৰজোঁটৰ চৰকাৰ গঠন হ’লে কেজৰিৱালৰ এই ১০টা নিশ্চয়তা পূৰণ হ’ব বুলি মই নিশ্চয়তা দিছো। এই ১০ টা নিশ্চয়তা নতুন ভাৰতৰ দৃষ্টিভংগী। এই সকলোবোৰ কাম দেশক শক্তিশালী কৰাৰ কাম আৰু আগন্তুক পাঁচ বছৰত যুদ্ধৰ ভিত্তিত সম্পূৰ্ণ হ’ব।

এই ১০ টা নিশ্চয়তা দেশক দিয়ে
১/ বিনামূলীয়া বিদ্যুতৰ নিশ্চয়তাঃ
সমগ্ৰ দেশতে ২৪ ঘণ্টীয়া বিদ্যুৎ যোগান ধৰা হ’ব। ক’তো বিদ্যুৎ কৰ্তন নহ’ব। সমগ্ৰ দেশৰ দৰিদ্ৰ লোকক বিনামূলীয়া বিদ্যুৎ প্ৰদান কৰিব।

২) উন্নত শিক্ষাৰ নিশ্চয়তাঃ
প্ৰতিখন গাঁৱত আৰু প্ৰতিখন স্থানীয় অঞ্চলত উৎকৃষ্ট চৰকাৰী বিদ্যালয় নিৰ্মাণ কৰা হ’ব। এই দেশত জন্ম লোৱা প্ৰতিটো শিশুক ভাল আৰু বিনামূলীয়া শিক্ষাৰ ব্যৱস্থা কৰা হ’ব।

৩)  উৎকৃষ্ট আৰু বিনামূলীয়া চিকিৎসাৰ ব্যৱস্থাঃ
প্ৰতিখন গাঁও আৰু স্থানীয় অঞ্চলত মহল্লা ক্লিনিক স্থাপন কৰিব। প্ৰতিখন জিলাতে উৎকৃষ্ট চৰকাৰী চিকিৎসালয় নিৰ্মাণ কৰা হ’ব। আমি দেশৰ প্ৰতিজন ব্যক্তিৰ বাবে উৎকৃষ্ট আৰু বিনামূলীয়া চিকিৎসাৰ ব্যৱস্থা কৰিম।

৪) চীনৰ পৰা ভূমি ঘূৰাই লোৱাৰ নিশ্চয়তাঃ
চীনে অবৈধভাৱে দখল কৰা ভাৰতীয় ভূমি ঘূৰাই লোৱাৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় পদক্ষেপ ল’বলৈ সেনাবাহিনীক সম্পূৰ্ণ স্বাধীনতা দিয়া হ’ব।

৫) অগ্নিবীৰ যোজনা বন্ধ কৰি অগ্নিবীৰক নিশ্চিত কৰাৰ নিশ্চয়তাঃ
অগ্নিবীৰ যোজনা বন্ধ কৰি সকলো সামৰিক নিযুক্তি পুৰণি প্ৰক্ৰিয়া অনুযায়ী কৰা হব। এতিয়ালৈকে নিযুক্তি পোৱা সকলো অগ্নিবীৰক নিশ্চিত কৰা হ’ব।

৬) কৃষকৰ বাবে নিশ্চয়তাঃ
স্বামীনাথন আয়োগৰ মতে সকলো শস্যৰ ওপৰত এম এছ পি নিৰ্ধাৰণ কৰা হ’ব আৰু তেওঁলোকে নিজৰ শস্যৰ সম্পূৰ্ণ মূল্য লাভ কৰিব।

৭) দিল্লীৰ বাবে সম্পূৰ্ণ ৰাজ্যৰ নিশ্চয়তা
পূৰণ হ’ব বহুদিনীয়া সপোন। দিল্লীক সম্পূৰ্ণ ৰাজ্যৰ মৰ্যাদা দিব।

৮) নিয়োগৰ নিশ্চয়তাঃ
পদ্ধতিগতভাৱে নিবনুৱা সমস্যা দূৰ কৰা হ’ব। অহা এবছৰত ২ কোটি চাকৰিৰ সৃষ্টি হ’ব।

৯) দুৰ্নীতিৰ পৰা মুক্তিৰ নিশ্চয়তাঃ
বিজেপিৰ ৱাশ্বিং মেচিন ধ্বংস হ’ব। সৎ লোকক জেললৈ পঠিয়াই দুৰ্নীতিগ্ৰস্তক সুৰক্ষা দিয়াৰ শক্তিশালী ব্যৱস্থা বিলুপ্ত কৰা হ’ব। দিল্লী আৰু পঞ্জাৱৰ দৰে দুৰ্নীতিকো প্ৰকৃত অৰ্থত আক্ৰমণ কৰা হ’ব।

১০)ব্যৱসায়ীক মুক্ত বাণিজ্যৰ নিশ্চয়তা দিবলৈঃ
জি এছ টি সৰল কৰা হ’ব ৷ আমি এনে ব্যৱস্থা কৰিম যাৰ দ্বাৰা ব্যৱসায়ীসকলে মুক্তভাৱে ব্যৱসায় কৰিব পাৰিব। পিএমএলএৰ পৰা উলিয়াব জিএছটি।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *