অধিক পকা ফল পেলাই দিয়ে নেকি, এনেদৰে ব্যৱহাৰ কৰক, ছাল-চুলিৰ বাবে মহৌষধ

অধিক পকা ফল পেলাই দিয়ে নেকি, এনেদৰে ব্যৱহাৰ কৰক, ছাল-চুলিৰ বাবে মহৌষধ

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn

অধিক পকা ফল পেলাই দিয়ে নেকি, এনেদৰে ব্যৱহাৰ কৰক, ছাল-চুলিৰ বাবে মহৌষধ

ফল সমূহ অদিক পকি গলে সাধাৰণতে বহু লোকেই পেলাই দিয়ে। পাছে এই অধিক পকা ফল ছাল আৰু চুলিৰ বাবে মহৌষধ। কিছুমান পদ্ধতিৰে এই ফল সমূহ ব্যৱহাৰ কৰিলে আপোনাৰ ছাল আৰু চুলিলৈ আনিব নতুন প্ৰাণ।

পাছে কিদৰে ব্যৱহাৰ কৰিব এইদৰে অধিক পকা ফল। এনে পৰিস্থিতিত এই ফলবোৰ খোৱাৰ পৰিৱৰ্তে আন কামত ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে। যেনে, আপুনি বহু ধৰণৰ স্ক্ৰাব বনাব পাৰে, পেক বনাব পাৰে আৰু বহু ধৰণে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে। গতিকে, ছাল আৰু চুলিৰ পৰা আৰম্ভ কৰি খাদ্যলৈকে সকলো কামতে অতি পকা ফল কেনেকৈ ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে জানো আহক…

অতি পকা ফল কেনেকৈ ব্যৱহাৰ কৰিব-
১/ বডি স্ক্ৰাব বনাওক
অতি পকা ফলৰ পৰা বডি স্ক্ৰাব বনাব পাৰি। এই ফলবোৰৰ পৰা স্ক্ৰাব বনাবলৈ লঘুকৈ গুড়ি কৰি অলপ কফি পাউদাৰ বা চন্দন কাঠ দিব। ইয়াৰ উপৰিও ইয়াত চাউলৰ আটাও দিব পাৰে। স্ক্ৰাব বনাওঁতে মন কৰিবলগীয়া কথাটো হ’ল ইয়াৰ খোলাটোও ব্যৱহাৰ কৰিব লাগিব। বিশেষকৈ কল আৰু কমলাৰ খোলা পেলাই নিদিব আৰু সেইবোৰো ব্যৱহাৰ কৰিব।

২/ চুলিৰ বাবে চুলিৰ মাস্ক বনাওক
চুলিৰ বাবে অতি পকা ফলৰ পৰাও চুলিৰ মাস্ক বনাব পাৰে। যেনেকৈ কলৰ পৰা চুলিৰ মাস্ক বনাব পাৰি। ইয়াৰ বাবে কলখিনি গুড়ি কৰি তাত অলপ দৈ দিব। তাৰ পিছত এই দুটা মিহলাই চুলিত লগালে ইয়াৰ টেক্সচাৰ উন্নত হয় আৰু চুলিৰ গঠন শুধৰোৱা হয়। কমলা আৰু এভোকেডোৰ সৈতেও এই কাম কৰিব পাৰে।

৩/ ফেচ পেক বনাওক
ফলৰ পৰা ফেচ পেক বনোৱাটো অতি সাধাৰণ কথা। যেনে আপেল বেছি পকিলে বা অমিতা বেছি পকিলে তাৰ পৰা ফেচ পেক বনাব পাৰি। এই দুয়োটা বস্তুৱে ছালৰ টেক্সচাৰ উন্নত কৰাত সহায় কৰে আৰু ইয়াৰ গঠন শুধৰাই দিয়ে। লগতে তেলীয়া ছাল বা ব্ৰণৰ প্ৰৱণ ছাল থকা লোকেও মুখত কমলাৰ মাস্ক লগাব পাৰে।

৪/ স্মুদি আৰু চূপ বনাওক
এই সকলোবোৰৰ উপৰিও অতি পকা ফলৰ পৰাও স্মুদি আৰু চূপ বনাব পাৰি। এইবোৰ বনোৱাটো অতি সহজ। গাখীৰেৰে বনাব পাৰে, তাৰ পিছত ইয়াৰ ৰস উলিয়াই নিমখ, পদিনা আৰু বিভিন্ন বনৌষধি দি স্মুদি হিচাপে প্ৰস্তুত কৰিব পাৰে। এনে কৰিলে এইবোৰ বস্তুৰ সোৱাদও বাঢ়িব আৰু অতিৰিক্ত পকা ফলবোৰ পেলাই দিব নালাগিব।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *