গৰমৰ দিনত ভৰি গোন্ধাই নেকি, সহজেই আঁতৰিব এই সমস্যা কৰক এই উপায়

গৰমৰ দিনত ভৰি গোন্ধাই নেকি, সহজেই আঁতৰিব এই সমস্যা কৰক এই উপায়

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn

গৰমৰ দিনত ভৰি গোন্ধাই নেকি, সহজেই আঁতৰিব এই সমস্যা কৰক এই উপায়

গৰমৰ দিনত বহু লোকৰে ভৰি গোন্ধোৱাৰ সমস্যা থকা দেখা যায়। জোতা খুলিলেই চাৰিওফালে বিয়পি পৰে দুৰ্গন্ধ। পাছে কিদৰে পৰিত্ৰাণ পাব পাৰি এনে সমস্যাৰ পৰা। ঘৰতে অতি সহজে কেইটামান উপায় অৱলম্বন কৰি এনে সমস্যাৰ পৰা ৰেহাই পাব পাৰি।

দুৰ্গন্ধময় ভৰিৰ পৰা মুক্তি পোৱাৰ ৬টা উপায়-

১/ পৰিষ্কাৰ-পৰিচ্ছন্নতা বজাই ৰাখক-
ভৰিৰ দুৰ্গন্ধৰ পৰা মুক্তি পোৱাটো দৈনিক ভৰিৰ পৰিষ্কাৰ-পৰিচ্ছন্নতাৰ ৰুটিন অনুসৰণ কৰাৰ দৰেই সহজ। এন্টিবেক্টেৰিয়েল চাবোনেৰে ভৰি ধুই এই সমস্যাৰ পৰা ৰেহাই পাব পাৰে।

প্ৰতিদিনে ভৰি ভালদৰে ধুই ভালকৈ শুকুৱাব লাগে, বিশেষকৈ ভৰিৰ আঙুলিৰ মাজত। শ্বাৱাৰ বা গা ধোৱাৰ পিছত যেতিয়া আপুনি টাৱেলেৰে ভৰি দুখন শুকুৱাই লয়, তেতিয়া ভৰিৰ আঙুলিৰ মাজত ডেইনী হেজেল বা এপেল চাইডাৰ ভিনেগাৰ লগাব পাৰে। ঘামচি ওলোৱা ভৰিৰ চিকিৎসা এন্টিবেক্টেৰিয়েল ফুট স্ক্ৰাবৰ দ্বাৰা কৰিব পাৰি, কিন্তু যদি আপোনাৰ ছাল ফাটিছে বা একজিমা আছে তেন্তে স্ক্ৰাব ব্যৱহাৰ নকৰিব।ভৰিৰ নখবোৰ ট্ৰিম আৰু পৰিষ্কাৰ কৰি ৰাখক, যিয়ে ভৰিৰ নখৰ ভেঁকুৰ প্ৰতিৰোধ কৰাত সহায় কৰে।

২) ফুট পাউদাৰ বা ফুট স্ক্ৰাব ব্যৱহাৰ কৰক
ভৰি দুখন পৰিষ্কাৰ কৰি শুকুৱাই লোৱাৰ পিছত পাউদাৰ প্ৰয়োগ কৰিব পাৰে, যেনে বেকিং চোডা , কৰ্ণষ্টাৰচ বা এৰোৰুট পাউদাৰ। ই ভৰিৰ অতিৰিক্ত আৰ্দ্ৰতা শোষণ কৰে।

এন্টিফাংগেল ফুট পাউদাৰ অতি উত্তম আৰু মাত্ৰ কেইটামান উপাদানেৰে ঘৰতে বনাব পাৰি। আচলতে আপুনি এই ঘৰতে বনোৱা এন্টিফাংগেল পাউদাৰটো ষ্টিংকি ভৰি আৰু ভৰিৰ নখৰ ভেঁকুৰৰ বাবে বা এচেন্সিয়েল অইলৰ সৈতে এক্সফোলিয়েটিং ফুট স্ক্ৰাব কৰিব পাৰে ।

৩/ ভৰি দুখন ভালদৰে ধুৱক
পানীত সামান্য নিমখ দি ভৰি ধুব পাৰে, চাপ পাত দিয়া পানীয়ো ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে, নাইবা এপেল চাইডাৰ ভিনেগাৰ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে ভৰি বীজাণু মুক্ত কৰাৰ লগতে ভৰিৰ দুৰ্গন্ধ দূৰ কৰাত সহায় কৰে।

৪/ নিতৌ জোতা সলনি কৰি পিন্ধিব আৰু ৰ’দ লগাব
জোতাৰ বাবেও কেতিয়াবা ভৰিৰ পৰা গোন্ধ ওলাই। ইয়াৰ বাবে নিতৌ জোতা ৰ’দাব লাগে। এদিন পিন্ধা জোতা এদিন এৰিহে পিন্ধিব লাগে। নিতৌ পিন্ধিলে ই গোন্ধাব।

৫) মোজা পিন্ধিব আৰু সঘনাই সলনি কৰিব
আৰ্দ্ৰতা শোষণ কৰা মোজা পিন্ধাটো অতি প্ৰয়োজনীয় বুলি গণ্য কৰা হয়। নাইলনতকৈ কপাহা বা উলৰ মোজা বহুত ভাল এইক্ষেত্ৰত। কিছুমান স্প’ৰ্টছ মোজাত ভেণ্টিলেচন ফুটা থাকে যিয়ে ভৰি দুখন শুকান কৰি ৰখাতো সহায় কৰে।

৬/ খাদ্যাভ্যাস সলনি কৰক
ৰিফাইন কাৰ্বহাইড্ৰেটযুক্ত খাদ্যই প্ৰায়ে শৰীৰৰ বেক্টেৰিয়া আৰু ভেঁকুৰৰ বাবে খাদ্য হিচাপে কাম কৰিব, যাৰ ফলত নিৰ্গমনৰ পৰিঘটনাৰ জন্ম হয। সেয়ে বেছি ভজা, অধিক মছলা আদি খাদ্য পৰিহাৰ কৰিব। মদ্যপান কৰাৰ পৰাও বিৰত থাকিব।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *