কেনেকৈ ইমান শক্তিশালী ED ! চাৰ্জ ৱাৰেণ্ট নোহোৱাকৈ কৰিব পাৰে সকলো

কেনেকৈ ইমান শক্তিশালী ED ! চাৰ্জ ৱাৰেণ্ট নোহোৱাকৈ কৰিব পাৰে সকলো

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn

 

কেনেকৈ ইমান শক্তিশালী ED ! চাৰ্জ ৱাৰেণ্ট নোহোৱাকৈ কৰিব পাৰে সকলো

চাৰ্জ ৱাৰেণ্ট নোহোৱাকৈ কেনেকৈ হঠাতে তালাচী চলালে দিল্লীৰ মুখ্যমন্ত্ৰী কেজৰিৱালৰ ঘৰত। অৱশ্যে সেই তালাচীত কোনো ধৰণৰ আপত্তিজনক উদ্ধাৰ নহয়। তালাচীৰ লগতে গ্ৰেপ্তাৰী পাৰোৱানা নোহোৱাকৈয়ে গ্ৰেপ্তাৰ কৰিলে কেজৰিৱালক।

প্ৰথমে হেমন্ত ছোৰেন, এতিয়া কেজৰিৱাল। মাত্ৰ ৫০ দিনৰ ভিতৰতে দুজনকৈ মুখ্যমন্ত্ৰীক ইডিয়ে হঠাতে গ্ৰেপ্তাৰ কৰি নিজৰ শক্তিৰ পৰিচয় দিয়ে।

এফালে বৰ্তমানেও ইডিৰ জিম্মাত হেমন্ত ছোৰেণ, আনহাতে ২৮ মাৰ্চলৈ ইডিৰ জিম্মাত কেজৰিৱাল। এই ক্ষেত্ৰত অৱশ্যে হেমন্ত ছোৰেনে গ্ৰেপ্তাৰ হোৱাৰ পূৰ্বে মুখ্যমন্ত্ৰী পদৰ পৰা পদত্যাগ কৰিছিল।তাৰ বিপৰীতে কেজৰিৱাল এতিয়াও মুখ্যমন্ত্ৰীৰ পদত।

কেজৰিৱালৰ লগতে ইয়াৰ পূৰ্বে দিল্লীৰ উপ-মুখ্যমন্ত্ৰী মনীশ শিশোদিয়া, আপ দলৰেই ৰাজ্যসভাৰ সাংসদ সঞ্জয় সিঙকো ইডিয়ে গ্ৰেপ্তাৰ কৰিছিল।

পাছে ইমান শক্তিশালী কেনেকৈ হ’ল ইডি- ১৯৫৬ চনৰ ১ মাৰ্চ তাৰিখে গঠন হৈছিল ইডি। প্ৰথমে ইয়াৰ নাম এনফোৰ্চমেণ্ট ইউনিট আছিল। পাছলৈ সলনি হৈ এনফোৰ্চমেণ্ট ডাইৰেক্ট’ৰেট (Enforcement Directorate) হয়।

লাহে লাহে বহু আইন অহাৰ পাছত ইডিয়ো লাহে লাহে শক্তিশালী হৈ গৈ থাকে। ২০১২ চনত টকা সৰবৰাহৰ ঘটনা ইডিৰ মাজলৈ আহে। ২০১৩ চনত ইয়াক কিছু অধিক শক্তিশালী কৰা হয়।

পাছত মোডী চৰকাৰ অহাত এই টকা সৰবৰাহৰ আইনত অধিক নিয়ম আনি বহুত শক্তিশালী কৰি তোলে। চৰকাৰে পি এন এল এৰ ধাৰা ১৭ আৰু ১৮ সংশোধন কৰি যাৰে তাৰে ঘৰত আইনৰ মাজত থাকি চাৰ্জ অপাৰেচন কৰিব পৰা ক্ষমতা দিয়ে।

পাছত এই ধাৰাত আৰু সংশোধন কৰা হয়। যাৰ ফলত এতিয়া ইডিয়ে কোনো ৱাৰেণ্ট নোহোৱাকৈ যাৰে তাৰে ঘৰত তালাচী চলোৱাৰ লগতে কোনো ব্যক্তিক গ্ৰেপ্তাৰো কৰিব পাৰে।

কেৱল সিমানেই নহয়, কোনো ব্যক্তিক যদি চমন প্ৰেৰণ কৰে, তেন্তে ইয়াৰ কাৰণো কাকো জনোৱাৰ প্ৰয়োজন নাই। তাৰোপৰি ইডিৰ আগত দিয়া ভাষ্য ন্যায়ালয়ত প্ৰমাণ হিচাপে দাঙি ধৰিব পাৰে। ইডিৰ সকলো পাৱাৰকে উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰো মোহৰ মাৰা আছে।

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *