টাইৱানৰ আতংক এইবাৰ ভাৰততো! প্ৰচণ্ড ভূঁইকপে কঁপালে হিমাচল-কাশ্মীৰ, বিপৰ্যয়ৰ আশংকা

টাইৱানৰ আতংক এইবাৰ ভাৰততো! প্ৰচণ্ড ভূঁইকপে কঁপালে হিমাচল-কাশ্মীৰ, বিপৰ্যয়ৰ আশংকা

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn

NB NEWS- টাইৱান, চীন, জাপানৰ আতংক এইবাৰ ভাৰততো। নিশা প্ৰচণ্ড ভূইকঁপে কঁপাই গ’ল ভাৰতৰ একাধিক ৰাজ্যক। বৃহস্পতিবাৰে নিশা হিমাচলৰ চাম্বা জিলাত ভূমিকম্প অনুভূত হৈছে। ৰিখটাৰ স্কেলত এই ভূমিকম্পৰ মাত্ৰা আছিল ৫.৩। হিমাচলৰ ওপৰিও জম্মু-কাশ্মীৰতো অনুভূত হৈছে ভূমিকম্পৰ কম্পন।

বৃহস্পতিবাৰে নিশা ৯বাজি ৩৪মিনিটত ভূমিকম্পৰ কম্পন অনুভূত হয় হিমাচল প্ৰদেশত। মূলত চাম্বা জিলাত ভূমিকম্প হ’লেও মানালিৰ বাসিন্দাসকলেও সেই কম্পন অনুভৱ কৰিছেয আনকি চণ্ডীগঢ়সহ উত্তৰ ভাৰতৰ একাধিক এলেকাত ভূমিকম্প অনুভূত হয়।

নেশ্ব্যনেল চেণ্টাৰ ফৰ চেছমোলজিৰ তথ্য অনুসৰি ৰিখটাৰ স্কেলত ভূমিকম্পৰ মাত্ৰা আছিল ৫.৩। ভূপৃষ্ঠৰ পৰা ১০ কিঃমিঃ গভীৰত ভূমিকম্পৰ উৎপত্তিস্থল। মাত্ৰ ৭ছেকেণ্ডৰ বাবে কম্পন অনুভূত হ’লেও ভূমিকম্পৰ তীব্ৰতা অতি শক্তিশালী আছিল। আতংকত বহু মানুহে ঘৰ এৰি ৰাজপথলৈকো ওলাই আহিছিল। স্থানীয় বাসিন্দাই জনোৱা অনুসৰি চাম্বাৰ পৰা ১০০ কিঃমিঃ দূৰত অৱস্থিত মানালিত এই কম্পন অনুভূত হৈছিল।

উল্লেখ্য যে মানালিৰ ভূমিকম্পৰ এদিন পূৰ্বে টাইৱান কঁপাই তুলিছিল ৭.৮ ৰিখটাৰ স্কেলৰ ভূমিকম্পই। এই ভূমিকম্পত কমেও ৯জনৰ মৃত্যু হৈছে। আহতৰ সংখ্যা প্ৰায় হাজাৰৰ ঘৰত। টাইৱানৰ ভূমিকম্পৰ পাছতেই জাপান আৰু ফিলিপাইন্সত ছুনামীৰ সতৰ্কতাও জাৰি কৰা হৈছে।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *