ডাইবেটিছ আছে নেকি, সেৱন কৰক এইদৰে চাহ, আঁতৰাই ৰাখক ৰোগ

ডাইবেটিছ আছে নেকি, সেৱন কৰক এইদৰে চাহ, আঁতৰাই ৰাখক ৰোগ

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn

ডাইবেটিছ আছে নেকি, সেৱন কৰক এইদৰে চাহ, আঁতৰাই ৰাখক ৰোগ

ডাইবেটিছ তথা বহুমূত্ৰ ৰোগ থাকিলে খোৱাৰ ক্ষেত্ৰত বহুত সাৱধান হ’ব লাগে এজন লোকে। মিঠা একেবাৰেই পৰিহাৰ কৰিব লাগে। তাৰোপৰি অন্য শৰ্কৰা জাতীয় খাদ্যবোৰো এৰাই চলিব লাগে।

তাৰে ওপৰত আৰু ডাইবেটিছ নিয়ন্ত্ৰণ কৰি ৰাখিবৰ বাবে নিতৌ ল’ব লাগে ইনচুলিন। এনেক্ষেত্ৰত মন পছন্দৰ খাদ্যৰ পৰাও দূৰত থাকিব লাগে।

যদিহে অসমৰ হয় তেতিয়া প্ৰিয় চাহ কাপৰ পৰাও বঞ্চিত হয় বহু লোক। পাছে জানেনে এনে কিছু চাহ আছে যি পান কৰিলে ডাইবেটিছ নিয়ন্ত্ৰণত থকাৰ ওপৰি সামান্য পৰিমাণে হলেও হ্ৰাস পায়।

আদা দিয়া চাহ- আদাত প্ৰচুৰ পৰিমানে এন্টি অক্সিডেণ্ট থাকে। আদাৰে বনোৱা চাহ নিয়মীয়াকৈ খালে তেজত শৰ্কৰাৰ মাত্ৰা নিয়ন্ত্ৰণত ৰখাটো সহজ হৈ পৰে।

এলোভেৰা চাহ- এই চাহে তেজত শৰ্কৰাৰ মাত্ৰা হ্ৰাস কৰাৰ লগতে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰে। নিতৌ পুৱা এলোভেৰাৰ পাত কাটি তাৰ বিজল পানীৰ সৈতে মিহল কৰি চাহ হিচাপে সেৱন কৰক, দেখিব লাহে লাহে এই ৰোগৰ পৰাই পৰিত্ৰাণ পাইছে।

জবা ফুলৰ চাহ- জবা ফুলত এণ্টি অক্সিডেণ্ট পোৱা যায়। যিয়ে ডাইবেটিছ নিয়ন্ত্ৰণ কৰাৰ লগতে উচ্চ ৰক্তচাপো হ্ৰাস কৰে।

ডালচেনিৰ চাহ- নিতৌ একাপ কৈ ডালচেনিৰে বনোৱা চাহ সেৱন কৰক। এই চাহে শৰীৰত কলেষ্টৰেলৰ মাত্ৰা হ্ৰাস কৰে যাৰ ফলত ডাইবেটিছ নিয়ন্ত্ৰণ হৈ থাকে।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *