গেছৰ সমস্যা আৰু পেট বিষৰ সমস্যা ভৱাটো হ’ব পাৰে কেঞ্চাৰ, পঢ়ক সবিশেষ

গেছৰ সমস্যা আৰু পেট বিষৰ সমস্যা ভৱাটো হ’ব পাৰে কেঞ্চাৰ, পঢ়ক সবিশেষ

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn

গেছৰ সমস্যা আৰু পেট বিষৰ সমস্যা ভৱাটো হ’ব পাৰে কেঞ্চাৰ, পঢ়ক সবিশেষ

পেট বিষ, পেটত চৰ্বি, কৌষ্ঠকাঠিন্য, সঘনাই প্ৰসাৱ, সঘনাই ভোক লগা, অলপতে পেট ভৰা আদি সমস্যা আছে নেকি আপোনাৰ। যদিহে এই কেইটা লক্ষণ আপোনাৰ আছে, তেন্তে সাৱধান। হব পাৰে কেঞ্চাৰ।

যাক আপুনি বহু দিনৰ পৰা সাধাৰণ গেছৰ সমস্যা বুলি ভাৱি আহি আছে, সেয়া হব পাৰে কেঞ্চাৰৰ কাৰক। মহিলাৰ এই সমস্যাবোৰেই পাছলৈ অভাৰেইন কেঞ্চাৰ তথা ডিম্বাশয়ৰ কৰ্কট হিচাপে ধৰা দিয়ে।

এই কেন্সাৰ যিকোনো বয়সৰ মহিলাৰ ক্ষেত্ৰত হ’ব পাৰে যদিও প্ৰায়ে ৫০ বছৰৰ ওপৰৰ মহিলাৰ ক্ষেত্ৰত এই কৰ্কট ৰোগ অধিক হয়। কিন্তু সকলোতকৈ ভয়ৰ কাৰণ যে, এই কৰ্কট ৰোগৰ লক্ষণ সাধাৰণতে দেখা নাযায়।

চিকিৎসকে কয় যে ডিম্বাশয়ৰ কৰ্কট ৰোগ হ’ল কেন্সাৰজনিত টিউমাৰ, যিটো ডিম্বাশয়ৰ কলাত গঢ় লৈ উঠে। ডিম্বাশয় মহিলা প্ৰজনন তন্ত্ৰৰ অংশ। ইয়াৰ লক্ষণসমূহ যথেষ্ট সাধাৰণ, গতিকে মহিলাসকলে বহু সময়ত ইয়াক আওকাণ কৰে।

অৱশ্যে কিছুমান পৰিস্থিতিয়ে গুৰুতৰ ৰূপ ল’ব পাৰে। এনে পৰিস্থিতিত শৰীৰত দেখা পোৱা এই লক্ষণবোৰক আওকাণ কৰাটো পৰিহাৰ কৰা উচিত, কাৰণ এইবোৰ ডিম্বাশয়ৰ কৰ্কট ৰোগৰ প্ৰাৰম্ভিক লক্ষণ হ’ব পাৰে।

সঘনাই প্ৰস্ৰাৱ কৰাটো প্ৰস্ৰাৱৰ সংক্ৰমণ বা অন্যান্য প্ৰস্ৰাৱৰ সমস্যাৰ লক্ষণ হ’ব পাৰে যদিও ই ডিম্বাশয়ৰ কৰ্কট ৰোগৰ লক্ষণো হ’ব পাৰে।

পিৰিয়ডৰ সময়ত বা কিছুমান খাদ্য খোৱাৰ পিছত পেট ফুলা এটা সাধাৰণ আৰু নিয়মীয়া সমস্যা। কিন্তু সঘনাই হোৱা আৰু কেইসপ্তাহমানৰ অধিক সময় থাকিলে ই ডিম্বাশয়ৰ কৰ্কট ৰোগৰ লক্ষণো হ’ব পাৰে। বিশেষকৈ পেট ফুলাৰ সমস্যাৰ লগত সামান্য খাদ্য খালেই সোনকালে পেট ভৰি পৰাৰ দৰে লক্ষণ দেখা দিলে একেবাৰেই আওকাণ নকৰিব।

কোষ্ঠকাঠিন্য বা ডায়েৰিয়া আদিয়ো এই কৰ্কট ৰোগৰ এক লক্ষণ। যদি এই পৰিৱৰ্তন কেইসপ্তাহতকৈ অধিক সময় ধৰি থাকে তেন্তে তৎক্ষণাত চিকিৎসকৰ সৈতে যোগাযোগ কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ।

আন এটা লক্ষণো প্ৰায়ে আওকাণ কৰা হয়। গেছৰ সমস্যা বুলি ধৰে বহুতো মহিলাই। অতি সোনকালে ভোক লগা আৰপ খালেও অলপতে পেট ভৰি পৰা যেন লগা ডিম্বাশয়ৰ কৰ্কট ৰোগৰ লক্ষণ হ’ব পাৰে।

শৰীৰৰ বাকি অংশৰ তুলনাত কেৱল পেটৰ চৰ্বি বাঢ়িলেও বা তেনেদৰে চৰ্বি বাঢ়া যেন দেখিলেও ই একপ্ৰকাৰৰ ডিম্বাশয়ৰ কৰ্কট ৰোগৰ লক্ষণ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *