শিৱৰ অতিকে প্ৰিয় এই ফল, আছে চমৎকাৰী গুণ, মানৱ শৰীৰৰ বাবে মহৌষধ

শিৱৰ অতিকে প্ৰিয় এই ফল, আছে চমৎকাৰী গুণ, মানৱ শৰীৰৰ বাবে মহৌষধ

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn

শিৱৰ অতিকে প্ৰিয় এই ফল, আছে চমৎকাৰী গুণ, মানৱ শৰীৰৰ বাবে মহৌষধ

ভগৱান শিৱৰ অতিকে প্ৰিয় এবিধ ফল। যি ফল শিৱ পূজা-পাৰ্বনতো আগবঢ়োৱা হয়। সেই ফল বিধেই হৈথে বেল। এই বেল ফলৰ বিধৰ লগতে বেল পাতো শিৱৰ অতিকে প্ৰিয়। পাছে জানেনে এই বেলত থাকে বহুতো ঔষধী গুণ।

বেলক স্বাস্থ্যৰ বাবে অতি উপকাৰী বুলি গণ্য কৰা হয়। ইয়াত কেলচিয়াম, ফাইবাৰ আৰু ভিটামিন চি আদি পুষ্টিকৰ উপাদান থাকে, যিবোৰে শৰীৰৰ বহু সমস্যা দূৰ কৰাত সহায় কৰে। গ্ৰীষ্মকালত দৈনিক বেল খালে পেটৰ লগত জড়িত সমস্যাৰ পৰা সকাহ পোৱা যায়।

ইয়াক স্বাস্থ্যৰ বাবে অতি উপকাৰী বুলি গণ্য কৰা হয়। ইয়াক সেৱন কৰিলে এই ঋতুত হোৱা বহু সমস্যাৰ পৰা হাত সাৰিব পাৰি। প্ৰধানতঃ বসন্ত ৰোগৰ পৰা হাত সাৰিব পাৰি বুলি এক বিশ্বাস চলি আহিছে।

এই ফল হিন্দুসকলৰ বাবেও অতি পবিত্ৰ বুলি গণ্য কৰা হয়। বেল আৰু ইয়াৰ পাতৰ প্ৰতি ভগৱান শিৱ অতি আকৰ্ষিত বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। এই ফলত আঁহ, ভিটামিন আৰু আন সকলো পুষ্টিকৰ উপাদান থাকে, যিবোৰ মানুহৰ শৰীৰৰ বাবেও অপৰিহাৰ্য।

বেলত আঁহ প্ৰচুৰ পৰিমাণে পোৱা যায়, যিয়ে কোষ্ঠকাঠিন্য আৰু ডায়েৰিয়াৰ দৰে সমস্যাৰ পৰা সকাহ দিয়াত সহায় কৰে। ইয়াৰ বাবে গ্ৰীষ্মকালত বেল নিয়মিতভাৱে ক’লা নিমখ আৰু জলকীয়াৰ সৈতে খাব পাৰে। যিটো পেটৰ লগত জড়িত সমস্যাবোৰ স্বাভাৱিকভাৱে হ্ৰাস কৰাত সহায়ক।

বিটা-কেৰটিন লতাত পোৱা যায়, যিটো যকৃতৰ বাবে উপকাৰী । ইয়াৰ উপৰিও এই ফলত থাইয়ামিন আৰু ৰাইবোফ্লেভিন অন্যান্য প্ৰয়োজনীয় উপাদান থাকে, যিয়ে যকৃতৰ লগত জড়িত সমস্যাৰ পৰা সকাহ প্ৰদান কৰাত ফলপ্ৰসূ।

বৃক্ক সুস্থ কৰি ৰাখে বেলে। বেলত এনে গুণ থাকে যিয়ে শৰীৰক বিষমুক্ত কৰে। ইয়াত প্ৰচুৰ পৰিমাণে থাইয়ামিন আৰু ৰাইবোফ্লেভিন থাকে। এই বতৰত যদি আপুনি দৈনিক বেলৰ ৰস খায় তেন্তে ই আপোনাৰ অন্ত্ৰ সুস্থ কৰি ৰাখে আৰু বৃক্কৰ বহু সমস্যা হ্ৰাস কৰিব পাৰে।

ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা শক্তিশালী কৰি ৰাখে বেলে। ভিটামিন চি, প্ৰটিন, বিটা-কেৰটিন, থাইয়ামিন আদি পুষ্টিকৰ উপাদান বেলত পোৱা যায়, যিয়ে ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা শক্তিশালী কৰে। বেলত থকা প্ৰটিনেও পেশীৰ বিকাশত সহায় কৰে।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *