কোন হ’ব মোদীৰ প্ৰতিদ্বন্দী! গুজৰাটত সংখ্যাগৰিষ্ঠাৰে চৰকাৰ গঠনৰ দিশে আগবাঢ়িছে বিজেপি…

কোন হ’ব মোদীৰ প্ৰতিদ্বন্দী! গুজৰাটত সংখ্যাগৰিষ্ঠাৰে চৰকাৰ গঠনৰ দিশে আগবাঢ়িছে বিজেপি…

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn

NB NEWS: গুজৰাটত আগবাঢ়িছে বিজেপি৷ ১৯৯৮ চনৰ পৰা গুজৰাটত ক্ষমতাত আছে বিজেপি দল৷ কেৱল ১৯৯৫ চনত এবাৰ ক্ষমতা হেৰুৱাইছিল গেৰুৱা শিবিৰে৷ এইবাৰো গুজৰাট বিধানসভা নিৰ্বাচনৰ ভোটগণনাত আগবাঢ়ি আছে বিজেপি দল৷ আপে যদিও সংখ্যাগৰিষ্ঠতা দাবী কৰিছিল কিন্তু দেখা গৈছে যে বৰ্তমানলৈ আপে মাত্ৰ ৬ খন অসনতহে আগবাঢ়ি আছে৷ সকলোৱে দাবী কৰিছিল যে গুজৰাটত এইবাৰ ত্ৰিকোণীয়া ভোটযুদ্ধ হ’ব কিন্তু এই সকলোবোৰকেই মিছা প্ৰমাণিত কৰি ১৮২ খন আসনৰ ভিতৰত ১৫৪ খন আসনতেই আগবাঢ়ি একক সংখ্যাগৰিষ্ঠতাৰে চৰকাৰ গঠনৰ দিশে আগবাঢ়িছে মোদী নেতৃত্বাধীন বিজেপি দলে৷

বৰ্তমানলৈ ফলাফল ঘোষণা নহলেও বিজেপিৰ বিজয় নিশ্চিত সেই কথা স্পষ্ট হৈ পৰিছে৷ গুজৰাট ৰাজ্যিক বিজেপিৰ কাৰ্যালয়তো নিৰ্বাচনী ফলাফল ঘোষণাৰ পূৰ্বেই আৰম্ভ হৈছে বিজয় উৎসৱ৷ বিজয় উৎসৱৰ মাজতেই চৰ্চা চলিছে, এইবাৰ কংগ্ৰেছৰ আন এক ৰেকৰ্ড ভংগ কৰিব বিজেপিয়ে৷ ১৯৮৫ চনত কংগ্ৰেছে গুজৰাটত লাভ কৰিছিল ১৪৯ খন আসন৷ বিজেপিয়ে সেইবাৰ লাভ কৰিছিল মাত্ৰ ১৪ খন আসন৷ কোনেও এই নম্বৰ গুজৰাটত অতিক্ৰম কৰিব পৰা নাছিল৷ কিন্তু ২০২২ ৰ নিৰ্বাচনত বিজেপিয়ে বৰ্তমানলৈ ১৫৪ খন আসনত আগবাঢ়ি আছে৷ সেয়ে বহু ৰাজনৈতিক বিশ্লেষকেই মত পোষণ কৰিছে যে এইবাৰ কংগ্ৰেছৰ ৰেকৰ্ড ভংগ কৰি বিজেপিয়ে বিপুল সংখ্যাগৰিষ্ঠাৰে গুজৰাটত চৰকাৰ গঠন কৰিব৷

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *