সাৱধান ভুলতো নাখাব! ভাৰতত নিষিদ্ধ হ’ল এই কেইবিধ খাদ্য

সাৱধান ভুলতো নাখাব! ভাৰতত নিষিদ্ধ হ’ল এই কেইবিধ খাদ্য

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn

সাৱধান ভুলতো নাখাব! ভাৰতত নিষিদ্ধ হ’ল এই কেইবিধ খাদ্য

খাদ্য শৰীৰৰ বাবে কিমান প্ৰয়োজনীয় সেয়া সকলোৱে জানে। এটা শৰীৰৰ সুস্থ সবল কৰি ৰাখিবৰ বাবে শৰীৰৰ শ্ৰী বৃদ্ধিৰ বাবে, সকলোতকৈ প্ৰধান জীয়াই থাকিবৰ বাবে এজন মানুহক খাদ্যৰ প্ৰয়োজন।

খাদ্যৰ পৰা শৰীৰে শক্তি লাভ কৰে। খাদ্যৰ ক্ষেত্ৰত ভাৰত অতি চহকী। ইয়াত বহুতো জাতৰ দাইল, সেউজীয়া শাক-পাচলি, চাউল আৰু ফলমূলৰ খেতি কৰা হয়। আন দেশৰ পৰাও বহুতো খাদ্য আৰু সামগ্ৰী আমদানি কৰা হয়। পাছে সেই সকলোবোৰৰ ভিতৰত সদ্যহতে ভাৰতত কেইবিধমান খাদ্য নিষিদ্ধ কৰা হয়। শৰীৰৰ বাবে বিপদজনক হোৱা বাবে সেই খাদ্যবোৰ খাদ্য সুৰক্ষা নিগমে নিষিদ্ধ কৰিছে।

ভাৰতীয় খাদ্য সুৰক্ষা আৰু মানদণ্ড (FSSAI) কৰ্তৃপক্ষই বজাৰত উপলব্ধ খাদ্য সামগ্ৰীৰ ওপৰত নিৰীক্ষণ কৰে। যদি কোনো সামগ্ৰীত কোনো ক্ষতিকাৰক বস্তু পোৱা যায় তেন্তে ইয়াক নিষিদ্ধ কৰা হয়। ভাৰতীয় খাদ্য নিয়ন্ত্ৰণ কৰ্তৃপক্ষই এটা সময়ত বা আন এটা সময়ত নিষিদ্ধ কৰি ৰাখিছে ১০টা খাদ্য। কিন্তু এই সামগ্ৰীসমূহৰ কিছুমান সামগ্ৰীৰ সামগ্ৰীৰ পৰিৱৰ্তন কৰি পুনৰ বিক্ৰী আৰম্ভ হৈছে। সেইকেইবিধ হৈছে-

চীনা গাখীৰ আৰু গাখীৰৰ পৰা তৈয়াৰী সামগ্ৰী
প্ৰতিবেদন অনুসৰি ২০০৮ চনৰ পৰা ভাৰতত চীনা গাখীৰ আৰু ইয়াৰ উৎপাদিত সামগ্ৰী নিষিদ্ধ কৰা হৈছে। খাদ্য সুৰক্ষা নিগমে সেই খাদ্যবোৰৰ ভিতৰত মেলামাইন নামৰ বিষাক্ত ৰাসায়নিক পদাৰ্থৰ উপস্থিতি ধৰা পেলাইছিল। ইয়াক প্ৰটিনৰ মাত্ৰা বৃদ্ধি কৰিবলৈ যোগ কৰা হয়।

কৃত্ৰিম ভাৱে পকা ফল
ফলৰ যোগান বৃদ্ধিৰ বাবে কৃত্ৰিমভাৱে ইয়াক পকোৱা হয়। ইাত কাৰ্বাইড ব্যৱহাৰ কৰা হয়। কিন্তু এই কেলচিয়াম কাৰ্বাইড আৰু ইথিলিন গেছৰ দ্বাৰা কেন্সাৰ হোৱা বুলি প্ৰমাণিত হৈছে।

চাইনিজ হালধি
অধিক মছলা খোৱা ভাৰতত এটা সময়ত চীনৰ পৰাও হালধি আমদানি কৰা হৈছিল। কিন্তু ইয়াত উচ্চ মাত্ৰাৰ কীটনাশক পোৱা গৈছিল। এই কাৰণেই ২০১৯ চনত ইয়াক নিষিদ্ধ কৰা হৈছিল। কীটনাশক ৰাসায়নিক পদাৰ্থ যিয়ে কেন্সাৰৰ দৰে ৰোগ সৃষ্টি কৰিব পাৰে।

এনাৰ্জি ড্ৰিংক
ভাৰতত বহুতো এনাৰ্জি ড্ৰিংক বিক্ৰী হয়। য’ত কেফেইনৰ পৰিমাণ অধিক মাত্ৰাত পোৱা যায়, যাৰ ফলত শৰীৰত তৎক্ষণাত শক্তি প্ৰদান কৰে। এই জনপ্ৰিয় পানীয়সমূহৰ ভিতৰত এটা এনাৰ্জী ড্ৰিংক নিষিদ্ধ কৰিছিল খাদ্য সুৰক্ষা নিগমে। কিন্তু পিছত সামগ্ৰী বিধৰ নাম সলনি কৰি পিছত পুনৰ বিক্ৰী আৰম্ভ কৰিছিল। ইয়াৰ ব্যৱহাৰে শৰীৰৰ ক্ষতি কৰি কেন্সাৰ আৰু ডায়েবেটিছৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে।

ছাছাফ্ৰাছ অইল
কিছুমান তেল শৰীৰৰ বাবে ক্ষতিকাৰক, তাৰ ভিতৰত এটা হৈছে Sassafras Oil। ২০০৩ চনত খাদ্য সুৰক্ষা নিগমে ইয়াক নিষিদ্ধ কৰিছিল কাৰণ ইয়াত উচ্চ ইৰুচিক এচিড পোৱা যায়। যাৰ ফলত হৃদযন্ত্ৰৰ ক্ষতি হ’ব পাৰে আৰু হৃদৰোগ হ’ব পাৰে।

ভাৰতত নিষিদ্ধ বাকী থকা ৫ বিধ খাদ্য হৈছে-
জিনীয়ভাৱে পৰিৱৰ্তিত খাদ্য
পটাছিয়াম ব্ৰমেট
ফই গ্ৰাছ
ব্ৰমিনেটেড ভেজিটেবল অইল
শহাপহুৰ মাংস

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *