পশ্চিম এছিয়াত উত্তেজনাৰ মাজতে ইৰাকত ইৰাণ সমৰ্থিত সামৰিক ঘাটিত পাঁচটা বিস্ফোৰণ

পশ্চিম এছিয়াত উত্তেজনাৰ মাজতে ইৰাকত ইৰাণ সমৰ্থিত সামৰিক ঘাটিত পাঁচটা বিস্ফোৰণ

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn

পশ্চিম এছিয়াত উত্তেজনাৰ মাজতে ইৰাকত ইৰাণ সমৰ্থিত সামৰিক ঘাটিত পাঁচটা বিস্ফোৰণ

ইৰাণ আৰু ইজৰাইলৰ মাজত উত্তেজনা বৃদ্ধি পাইছে। দুয়োখন দেশে নিৰন্তৰ আক্ৰমণ চলাই আছে। ইফালে শনিবাৰে ইৰাক সমৰ্থিত সামৰিক ঘাটিত ৫টা বিস্ফোৰণ সংঘটিত হয়। ইয়াৰ ফলত কমেও তিনিজন লোক আহত হোৱাৰ খবৰ লাভ। অৱশ্যে বিস্ফোৰণৰ কাৰণ এতিয়াও জানিব পৰা হোৱা নাই।

বাগদাদৰ দক্ষিণে থকা বেবিলন গভৰ্ণৰেটৰ নিৰাপত্তা সমিতিৰ সদস্য মুহান্নাদ আল-আনাজীয়ে জনোৱা মতে, বিশেষভাৱে পপুলাৰ মবিলাইজেচন ইউনিটৰ (পিএমইউ)ৰ এটা স্থানত এই বিস্ফোৰণ সংঘটিত হৈছে। বেবিলন গভৰ্ণৰেটৰ উত্তৰ দিশৰ ঘাইপথৰ আল-মাছৰৌ জিলাৰ কালছু সামৰিক ঘাটিত সংঘটিত বিস্ফোৰণৰ তদন্ত অব্যাহত আছে।

ইৰানে এই বিস্ফোৰণক ক’ৰবাত ইজৰাইলৰ ষড়যন্ত্ৰ বুলি সন্দেহ প্ৰকাশ কৰিছে। অৱশ্যে ইজৰাইল আৰু আমেৰিকাৰ বিষয়াসকলে এই অভিযোগসমূহ তীব্ৰভাৱে অস্বীকাৰ কৰিছে।

এক সংবাদ মাধ্যমৰ বাতৰি অনুসৰি পিএমইউ হৈছে ইৰাকৰ অৰ্ধসামৰিক গোট যাৰ বেছিভাগেই ছিয়া ইৰাণে সমৰ্থন কৰে। স্থানীয় প্ৰশাসনৰ সৈতে জড়িত পিএমইউৰ ইৰাণৰ শ্বিয়াসকলৰ সৈতে শক্তিশালী সম্পৰ্ক আছে যিয়ে দীৰ্ঘদিন ধৰি ইৰাকৰ ৰাজনীতিত আধিপত্য বিস্তাৰ কৰি আহিছে।

ইজৰাইল আৰু হামাছৰ মাজত চলি থকা যুদ্ধ এনে এটা সময়ত সংঘটিত হৈছে যেতিয়া ইজৰাইলে ৭ অক্টোবৰৰ আক্ৰমণৰ প্ৰতি সঁহাৰি জনাই গাজাত হামাছৰ বিৰুদ্ধে যুঁজি আছে। কোৱা হয় যে ইজৰাইলৰ আক্ৰমণৰ আঁৰত ক’ৰবাত ইৰাণৰ হাত আছিল। চলিত মাহত ইজৰাইল আৰু ইৰাণৰ মাজত সংঘটিত ধাৰাবাহিক আক্ৰমণে চলি থকা গোপন যুদ্ধখন উদঙাই দিছে।

ইৰাণ আৰু ইজৰাইলৰ মাজৰ এই আক্ৰমণত ইৰাণৰ সেনাৰ দুজন শীৰ্ষ সেনাধ্যক্ষকে ধৰি ৭ জন লোক নিহত হয়। ইৰাণে ইজৰাইলক এই আক্ৰমণৰ অভিযোগ উত্থাপন কৰিছিল। ইৰাণে সকীয়াই দিছিল যে যদি ইজৰাইলে তেওঁলোকক আক্ৰমণ কৰে তেন্তে তেওঁলোকে অধিক শক্তিৰে উত্তৰ দিব। ইয়াৰ পিছত ইৰাণে শেহতীয়াকৈ ইজৰাইলক ৩০০ৰো অধিক মিছাইল আৰু ড্ৰ’নেৰে আক্ৰমণ কৰিছিল। কিন্তু এই ক্ষেপণাস্ত্ৰ আৰু ড্ৰ’নে ইজৰাইলৰ বায়ু প্ৰতিৰক্ষাত ভেদ কৰিব নোৱাৰিলে। একে সময়তে শেহতীয়াকৈ ইজৰাইলেও প্ৰতিশোধ লয়।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *