হিন্দু শাস্ত্ৰমতে অমৰত্ব লাভ কৰা ৭ জন লোক কোন কোন জানেনে

হিন্দু শাস্ত্ৰমতে অমৰত্ব লাভ কৰা ৭ জন লোক কোন কোন জানেনে

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn

হিন্দু শাস্ত্ৰমতে অমৰত্ব লাভ কৰা ৭ জন লোক কোন কোন জানেনে

হিন্দু পৌৰাণিক কাহিনীত অমৰত্ব ধাৰণাটোৱে সাতটা অমৰ সত্তাক বুজায় যিসকলৰ বৰ্তমানৰ মহাজাগতিক চক্ৰৰ শেষলৈকে অস্তিত্ব থকা বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। এই কিংবদন্তি ব্যক্তিসকলে হিন্দু পৰম্পৰাত অপৰিসীম তাৎপৰ্য ৰাখে, অনন্য গুণক মূৰ্ত কৰি বিভিন্ন পৌৰাণিক আখ্যানত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে।

পাছে জানেনে শাস্ত্ৰমতে থকা সেই ৭ অমৰ লোক কোন কোন-

১/ অশ্বত্থামা: অমৰ যোদ্ধা
দ্ৰোনাচাৰ্যৰ পুত্ৰ অশ্বত্থামা যুদ্ধত অতুলনীয় শক্তি আৰু বন্ধু দুৰ্যোধনৰ প্ৰতি থকা অদম্য আনুগত্যৰ বাবে বিখ্যাত। কপালত চিৰন্তন ঘাঁ লৈ পৃথিৱীত অনন্তকাল বিচৰণ কৰিবলৈ কৃষ্ণৰ দ্বাৰা অভিশপ্ত অশ্বত্থামাই আনুগত্য, শৌৰ্য্য আৰু স্থিতিস্থাপকতাৰ গুণক মূৰ্ত কৰি তুলিছে।

২/ ৰজা মহাবলীঃ উপকাৰী শাসক
বালি নামেৰেও পৰিচিত ৰজা মহাবলী গুণগত শাসন আৰু প্ৰজাৰ প্ৰতি নিস্বাৰ্থ ভক্তিৰ বাবে শ্ৰদ্ধা লাভ কৰে। ভগৱান বিষ্ণুৰ দ্বাৰা পাতাললৈ নিৰ্বাসিত হোৱাৰ পিছতো বালিৰ ত্যাগ আৰু উদাৰতাৰ মনোভাৱে ওনাম উৎসৱৰ সময়ত ভক্তক অনুপ্ৰাণিত কৰি আহিছে।

৩/ ব্যাস: প্ৰজ্ঞাৰ ঋষি
মহাভাৰত আৰু অন্যান্য পবিত্ৰ গ্ৰন্থৰ কিংবদন্তি লেখক ব্যাসক গভীৰ প্ৰজ্ঞা আৰু আধ্যাত্মিক অন্তৰ্দৃষ্টিৰ বাবে উদযাপন কৰা হয়। চিৰঞ্জীৱী হিচাপে ব্যাসে ধৰ্ম, কৰ্ম, বাস্তৱৰ স্বৰূপৰ ওপৰত তেওঁৰ কালজয়ী শিক্ষাৰ জৰিয়তে মানৱতাক পথ প্ৰদৰ্শন কৰি আহিছে।

৪/ হনুমান: ঐশ্বৰিক সেৱক
ভগৱান ৰামৰ প্ৰিয় ভক্ত হনুমানক তেওঁৰ অদম্য ভক্তি, অতুলনীয় শক্তি আৰু সীমাহীন সাহসৰ বাবে শ্ৰদ্ধা কৰা হয়। অমৰ হিচাপে হনুমানে নিস্বাৰ্থতা, ভক্তি, সেৱাৰ আদৰ্শক মূৰ্ত কৰি ৰাখিছে, নিজৰ অদম্য মনোভাৱেৰে লাখ লাখ লোকক অনুপ্ৰাণিত কৰিছে।

৫/ বিভিষণ: উচ্চ দানৱ
ৰাৱণৰ গুণী ভাতৃ বিভিষণক ধৰ্ম্ম, সততা, ধৰ্মৰ প্ৰতি আনুগত্যৰ বাবে প্ৰশংসা কৰা হয়। অসুৰ হোৱাৰ পিছতো বিভিষণে ভগৱান ৰামৰ আস্থা অৰ্জন কৰি হিন্দু পৌৰাণিক কাহিনীৰ শ্ৰদ্ধাৰ ব্যক্তিত্বত পৰিণত হৈছিল, অশুভৰ ওপৰত ভালৰ জয়ৰ প্ৰতীক।

৬/ কৃপাচাৰ্য: জ্ঞানী গুৰু
কুৰু বংশৰ ৰাজগুৰু কৃপাচাৰ্যক যুদ্ধ কলা আৰু সামৰিক কৌশলৰ অতুলনীয় জ্ঞানৰ বাবে শ্ৰদ্ধা কৰা হয়। এজন অমৰ লোক হিচাপে কৃপাচাৰ্যই ভৱিষ্যত প্ৰজন্মৰ যোদ্ধা আৰু নেতাসকলক নিজৰ জ্ঞান আৰু পথ প্ৰদৰ্শন আগবঢ়াই আহিছে।

৭/ পৰশুৰাম: যোদ্ধা ঋষি
ভগৱান বিষ্ণুৰ ষষ্ঠ অৱতাৰ পৰশুৰাম তেওঁৰ উগ্ৰ যুদ্ধ দক্ষতা আৰু ধৰ্ম ৰক্ষাৰ প্ৰতি অটল দায়বদ্ধতাৰ বাবে বিখ্যাত। অমৰ হিচাপে পৰশুৰামে ধৰ্ম, ন্যায়, অনুশাসনৰ আদৰ্শক মূৰ্ত কৰি ভক্তসকলক অত্যাচাৰ আৰু অন্যায়ৰ বিৰুদ্ধে থিয় দিবলৈ প্ৰেৰণা যোগায়।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *