নিতৌ পুৱা খালী পেটত গ্ৰহণ কৰক এইবিধ ফল, হ্ৰাস কৰক ওজন লাভ কৰক সুন্দৰ ছাল

নিতৌ পুৱা খালী পেটত গ্ৰহণ কৰক এইবিধ ফল, হ্ৰাস কৰক ওজন লাভ কৰক সুন্দৰ ছাল

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn

নিতৌ পুৱা খালী পেটত গ্ৰহণ কৰক এইবিধ ফল, হ্ৰাস কৰক ওজন লাভ কৰক সুন্দৰ ছাল

খাদ্যত ফলমূল অন্তৰ্ভুক্ত কৰা মানে আপোনাৰ স্বাস্থ্য ভালে থকা। সুস্বাস্থ্যই হৈছে এগৰাকী লোকৰ প্ৰধান শক্তি। স্বাস্থ্য ভালে আছে মানে সকলো ভালে আছে। পাছে স্বাস্থ্য ভালে ৰাখিবৰ বাবে নিতৌ ভাল খাদ্য গ্ৰহণ লগতে কিছু ব্যায়াম অতিকে প্ৰয়োজনীয়।

ভাল খাদ্য বুলিলে প্ৰথমেই আহে ফলমুলৰ কথা। যি ফলমূলত নিহিত হৈ থাকে বহুতো ভিটামিন আৰু মিনাৰেলছ। সেই ভিটামিন আৰু মিনাৰেল আমাৰ শৰীৰৰ বাবে অতিকে প্ৰয়োজনীয়।

পাছে তাৰেই মাজৰ এবিধ এনে ফল আছে যি ফল নিতৌ পুৱা খালী পেটত গ্ৰহণ কৰিলে লাভ কৰিব বহুতো উপকাৰিতা। ওজন হ্ৰাসৰ লগতে, শৰীৰৰ চৰ্বীয়ো হ্ৰাস কৰে, তাৰোপৰি দিয়ে এক সুন্দৰ ছাল।

সেই ফলবিধ হৈছে সততে প্ৰায় সকলোৰে ঘৰে ঘৰে থকা অমিতা। অমিতাত প্ৰচুৰ পৰিমানে ভিটামিন, মিনাৰেল আদি পোৱা যায়। ইয়াত ভিটামিন চি, ভিটামিন এ, ভিটামিন ই, ফাইবাৰ, এণ্টি এজিং গুণ, ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা আদি যথেষ্ট পৰিমাণে থাকে।

নিতৌ যদি পুৱা খালী পেটত অমিতা খাই তেন্তে কি হ’ব-

পাচন শক্তি বৃদ্ধি পাই- অমিতাত প’পাইন নামৰ এক এনজাইম পোৱা যায়, যিয়ে মানৱ শৰীৰৰ পাচন শক্তি ভাল কৰি তোলে। যাৰ বাবে নিতৌ অমিতা খালে হজম শক্তি বহুত বৃদ্ধি পাই যাৰ বাবে বহু বেমাৰৰ পৰা হাত সাৰি থাকে।

তেজত শৰ্কৰাৰ পৰিমাণ হ্ৰাস কৰে- অমিতাত শৰ্কৰাৰ পৰিমাণ সামান্য থাকে। তাৰ বিপৰীতে ফাইবাৰ অত্যধিক মাত্ৰাত থাকে। যাৰ বাবে ডাইবেটিছ থকা লোকৰ বাবেও অমিতা বহুত ভাল।

ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধি কৰে- ভিটামিন চিৰে ভৰপুৰ এই অমিতা ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বৃদ্ধিত সহায়ক। যাৰ বাবে অমিতা খালে শৰীৰত ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা বাঢ়ে।

ওজন হ্ৰাস পাই- ভৰপুৰ ফাইবাৰ থকাৰ বাবে অমিতা খালে ওজন হ্ৰাস পাই। পুৱা খালী পেটত অমিতা খালে বহু দেৰিলৈ পেট ভৰাই ৰাখে, পেট ভৰা ভৰা লাগি থাকে, যাৰ বাবে বাৰে বাৰে ভোক নালাগে।

ছালৰ বাবে ভাল- কেৱল শৰীৰৰ বাবেই নহয় ছালৰ বাবেও অমিতা খুবেই ভাল, ছালক ই কেৱল ভিতৰৰ পৰাই নহয় বাহিৰৰ পৰাও ভাল কৰি তোলে। ভিটামিন এ থকা বাবে ই ছাল সৱল কৰি তোলে। শালমন আদিৰ সমস্যা হ্ৰাসৰ লগতে অন্য দাগ আদিয়ো কমাই দিয়ে। ছাল শোতোৰা পৰাৰ পৰাও ৰক্ষা কৰে। তাৰোপৰি ছালক নমজ কৰি ৰাখে।

হৃদয় ভালে ৰাখে- অমিতাই হাৰ্টৰ সমস্যা আঁতৰাই ৰাখে। কলেষ্টৰেল হ্ৰাস কৰে, যাৰ ফলত হাৰ্ট এটেকৰ সমস্যা বহু পৰিমানে কম হৈ যায়। লগতে হাৰ্টৰ অন্য সমস্যা বোৰো বহুখিনি কম হৈ পৰে।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *