আপোনাৰ কেন্সাৰ হোৱাটো খাটাং! যদিহে এনে কাপত খাই চাহ…

আপোনাৰ কেন্সাৰ হোৱাটো খাটাং! যদিহে এনে কাপত খাই চাহ…

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn

ডিজিটেল ডেস্কঃ ডিচ’পজেব্যল (Disposable) কাপ নাইবা গ্লাছত পানী নতুবা চাহ হয়তো আপুনিও খায়। কিন্তু কেতিয়াবা ভাৱি চাইছেনে, এনে পাত্ৰত খাই আপুনি নিজৰ স্বাস্থ্যক তিল তিলকৈ মাৰি আছে। আচহুৱা যেন লাগিলেও, এই ভয়ংকৰ তথ্য চিকিতসকসকলে কেতিয়াবাই পোহৰলৈ আনিছিল। কিন্তু আমাৰ অমনোযোগিতাৰ বাবেই আমি নিজেই নিজৰ স্বাস্থ্যক লৈ হেতালি খেলি আছো।

চিকিতসকসকলে গৱেষণা কৰি পোহৰলৈ অনা তথ্য অনুসৰি, ডিচ’পজেব্যল গ্লাছত অধিক দিন চাহ নাইবা পানী সেৱন কৰিলে কেন্সাৰৰ দৰে মাৰাত্মক ৰোগে শৰীৰত থিতাপি লয়। চিকিতসকসকলে জনোৱা অনুসৰি, এই কাপবোৰ প্ৰস্তুত কৰোতে বিছফেনেল আৰু বি পি এৰ দৰে কেমিকেল ব্যৱহাৰ কৰা হয়। এই কেমিকেলবোৰ মানৱ স্বাস্থ্যৰ বাবে অতিকৈ অপকাৰী। যেতিয়া কোনো গৰম বস্তু এই পাত্ৰবোৰত খোৱা হয় তেতিয়া ইয়াত থকা এই মাৰাত্মক কেমিকেল আমি খোৱা খাদ্য সামগ্ৰীৰ সৈতে মিহলৈ হৈ আমাৰ শৰীৰত প্ৰৱেশ কৰে। ইয়াৰ ফলতে কেন্সাৰৰ দৰে জটিল ৰোগৰ জন্ম হয়।

চিকিতসকসকৰ গৱেষণাত লগতে পোহৰলৈ আহিছিল যে, এই ডিচ’পজেব্যল (Disposable) গ্লাছত খাদ্য সেৱন কৰিলে থাইৰয়ডৰ দৰে সমস্যাই ঠাই লয়। এইবোৰ প্ৰস্তুত কৰোতে কেৱল কেমিকেলে নহয়, মাইক্ৰপ্লাষ্টিকৰো ব্যৱহাৰ হয়। এই মাইক্ৰপ্লাষ্টিকৰ বাবেই মানৱ শৰীৰত থাইৰয়ডৰ দৰে সমস্যাই দেখা দিয়ে। এইখিনিতে উল্লেখ কৰা প্ৰয়োজন যে, সুৰা আৰু চিগাৰেট সেৱন কৰা লোকে এই ডিচ’পজেব্যল (Disposable)ৰ পাত্ৰ ব্যৱহাৰ কৰিলে কেন্সাৰৰ দৰে ৰোগ অতি সহজে শৰীৰত ঠাই লয়।

Tags:

Tags:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *