নিষিদ্ধ হ’ল ৰঙা লিপষ্টিক? কোনো নাৰীয়ে লগাব নোৱাৰিব ৰঙা লিপষ্টিক, কিন্তু কিয়?

নিষিদ্ধ হ’ল ৰঙা লিপষ্টিক? কোনো নাৰীয়ে লগাব নোৱাৰিব ৰঙা লিপষ্টিক, কিন্তু কিয়?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn

ৰঙা লিপষ্টিক লগালে প্ৰত্যেকজনী নাৰীয়েই মোহময়ী হৈ উঠে৷ প্ৰায়সংখ্যক নাৰীৰ প্ৰথম পছন্দই ৰঙা লিপষ্টিক৷ বিভিন্ন নামী-দামী ব্ৰেণ্ডৰ বিজ্ঞাপনত অন্য ৰঙৰ সলনি ৰঙা লিপষ্টিককেই অগ্ৰাধিকাৰ দিয়া হয়৷ কিন্তু এই ৰঙা লিপষ্টিকেই আপুনি এতিয়াৰে পৰা লগাব নোৱাৰিব৷ উত্তৰ কোৰিয়াৰ কিম জং উনে সেই দেশত নিষিদ্ধ কৰিলে ৰঙা লিপষ্টিক৷

উত্তৰ কোৰিয়াত ফেশ্বন, ষ্টাইল এইসমূহ ব্যক্তিস্বাধীনতাৰ অন্তৰ্গত বিষয় হ’ব নোৱাৰে৷ উত্তৰ কোৰিয়াৰ নেতা কিমে যি নিয়ম বান্ধি থৈছে সেই নিয়মৰ আধাৰতে তাৰ নাগৰিক চলিব লাগিব৷ ব্যক্তিস্বাধীনতাৰ সংজ্ঞা নথকা উত্তৰ কোৰিয়াত এইবাৰ নিষিদ্ধ হ’ল মহিলাৰ প্ৰথম পছন্দ ৰঙা লিপষ্টিক৷ কিম জং উনৰ নেতৃত্বত উত্তৰ কোৰিয়াত নাৰীয়ে কেনে পোছাক পিন্ধিব, কেনেকুৱা ষ্টাইল কৰিব, কেনেকৈ নিজক উপস্থাপন কৰিব সেই সন্দৰ্ভত আছে কঠোৰ নিয়ম৷ কোনোৱে এই নিয়ম উলংঘন কৰিবলৈ সাহসো নকৰে৷ কাৰণ তাত নিয়ম ভঙাৰ পৰিণতি কি হয় সেয়া পৃথককৈ কোৱাৰ প্ৰয়োজন নাই৷

শেহতীয়াকৈ তাত ৰঙা লিপষ্টিক বন্ধ কৰা হৈছে৷ এই লিপষ্টিক বন্ধ কৰাৰ কাৰণ হৈছে ৰঙা ৰং সাহসীকতাৰ প্ৰতীক৷ এই ৰঙ নাৰীৰ ওঁঠত কোনো কাৰণতে মানি ল’ব নোৱাৰি৷ এই লিপষ্টিক বন্ধৰ কাৰণ হিচাপে তেওঁলোকে স্পষ্টভাৱে বুজাই নিদিলেও জনাইছে যে এই ৰঙে নাৰী এগৰাকীক বেছি কমনীয় কৰি তোলে যাৰবাবে এই লিপষ্টিক বন্ধ কৰা হৈছে৷ কিন্তু এই লিপষ্টিক বন্ধ কৰাৰ আঁৰত আছে অন্য কেইবাটাও কাৰণ৷

এই দেশৰ আদৰ্শগত আৰু সাংস্কৃতিক যুঁজখনো এই লিপষ্টিকৰ ৰঙটোৰ সৈতে জড়িত হৈ আছে৷ ৰঙা লিপষ্টিক মুক্তি আৰু নাৰীসূলভ লোভৰ সৈতে যুক্ত৷ উত্তৰ কোৰিয়াৰ পুঁজিবাদী অধপতন আৰু নৈতিক অৱক্ষয়ক ফুটাই তোলাৰ প্ৰতিনিধি তথা প্ৰতিবাদৰ ৰং হিচাপে নাৰীসকলে এই ৰং বাচি লৈছে৷ এই প্ৰতিবাদী সত্ত্বাবোৰক বাধা দিবৰ বাবেই সেই দেশৰ ৰক্ষণশীল চৰকাৰে বন্ধ কৰিছে ৰঙা লিপষ্টিকৰ ব্যৱহাৰ৷ কিম চৰকাৰে ৰঙা লিপষ্টিক বন্ধ বুলি কোৱাৰ পাছৰে পৰাই সেই দেশত সষ্টম হৈ পৰিছে আৰক্ষী প্ৰশাসন৷

শুনি আচৰিত হ’লেও এয়াই সত্য যে এতিয়া উত্তৰ কোৰিয়াৰ বাটে-ঘাটে মহিলাসকলৰ মেকআপ পৰীক্ষাৰ বাবে ঘূৰিফুৰিছে প্ৰশাসনৰ দল৷ প্ৰশাসনৰ দৃষ্টিত যদি ৰঙা লিপষ্টিক লগোৱা নাৰী পৰে তেন্তে তেওঁৰ বিৰুদ্ধে কঠোৰ শাস্তিও ঘোষণা হ’’ব৷ উত্তৰ কোৰিয়াৰ প্ৰশাসনে বিশ্বাস কৰে যে সেই দেশত জনসংখ্যা বৃদ্ধিৰ বাবে কমনীয় মেকআপ একোটাও দায়ী৷ সেয়ে এনে পদক্ষেপ জৰুৰী৷  কেৱল লিপষ্টিকতেই বাধা আহিছে তেনে নহয়৷

উত্তৰ কোৰিয়াত চুলিৰ বাবেও আছে কেইবাটাও কঠোৰ নিয়ম৷ উত্তৰ কোৰিয়াৰ কোনো মহিলাই চুলি বেছিকৈ দীঘল কৰিব নোৱাৰিব৷ আৰু তাত চুলি ষ্টাইল নকৰাকৈ কোনো মহিলাই ঘৰৰ বাহিৰলৈ ওলাব নোৱাৰে৷ কোনো মহিলাই তাত চুলি হাইলাইট কৰাৰ দৰে ষ্টাইল কৰিব নোৱাৰে৷ চুলিৰ ষ্টাইলৰ ক্ষেত্ৰতো আছে নীতি নিৰ্দেশনা৷ উত্তৰ কোৰিয়াত পুৰুষৰ বাবে আছে চুলিৰ ১০টা ষ্টাইল আৰু মহিলাৰ বাবে আছে ১৮টা ষ্টাইল৷

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *