চাণক্য নীতিঃ এই ৩টা কাৰ্যই মানুহৰ জীৱন সম্পূৰ্ণৰূপে ধ্বংস কৰে, আঁতৰি থাকক

চাণক্য নীতিঃ এই ৩টা কাৰ্যই মানুহৰ জীৱন সম্পূৰ্ণৰূপে ধ্বংস কৰে, আঁতৰি থাকক

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn

চাণক্য নীতিঃ এই ৩টা কাৰ্যই মানুহৰ জীৱন সম্পূৰ্ণৰূপে ধ্বংস কৰে, আঁতৰি থাকক

আচাৰ্য চাণক্য আছিল প্ৰাচীন ভাৰতৰ এজন বিখ্যাত শিক্ষাবিদ, অৰ্থনীতিবিদ, কূটনীতিবিদ আৰু ৰাজনীতিবিদ। চাণক্য নীতিৰ বাবে বিখ্যাত আছিল। চাণক্যই নৈতিকতা আৰু আদৰ্শ সম্পৰ্কে কেইবাটাও উপদেশ আৰু পৰামৰ্শ আগবঢ়াইছে।

বাস্তৱবাদী চাণক্যই দিয়া পৰামৰ্শ আজিৰ সময়তো মানৱ জীৱনত ইমান বছৰৰ পাছতো প্ৰাসংগিক আৰু ফলপ্ৰসূ। চাণক্যৰ পৰামৰ্শ মানি চলিলে জীৱনত সফলতা লাভ কৰাটো সহজ হৈ পৰে।

চাণক্যই কৈছে যে বহু সময়ত আমাৰ জীৱনত এনেকুৱা কিবা এটা ঘটে যিয়ে আমাৰ সমগ্ৰ জীৱন সলনি কৰি পেলায়। আচলতে জীৱনটো ঠিক মুদ্ৰাৰ দৰেই। মুদ্ৰাৰ এটা ফাল সুখ আৰু আনটো ফাল দুখ।

আমাৰ জীৱনত সুখ বা দুখ কোনোটোৱেই বেছি দিন নাথাকে। চাণক্যই কৈছে যে যদি তিনিটা ঘটনা ঘটে তেন্তে সেইবোৰে সমগ্ৰ জীৱনটোক প্ৰভাৱিত কৰে, এই তিনিটা ঘটনাৰ যিকোনো এটাই আমাৰ সমগ্ৰ জীৱন ধ্বংস কৰিব পাৰে। এই তিনিটা ঘটনাৰ দুখ আমাৰ জীৱনৰ পৰা কেতিয়াও মচি নাযায়। চানক্যই কি তিনিটা ঘটনা কৈছে-

সঞ্চয়ৰ ক্ষতি
কোনো কাৰণত যদি কোনো ব্যক্তিয়ে জীৱনৰ সকলো সঞ্চয় হেৰুৱাই পেলায়, তেন্তে ইয়াতকৈ দুৰ্ভাগ্যজনক একো হ’ব নোৱাৰে। নিজৰ সকলো সঞ্চয় হেৰুৱাই পেলোৱাতকৈ বেয়া অৱস্থা কেতিয়াও কোনো মানুহৰ হ’ব নোৱাৰে। দিন-ৰাতি কষ্ট কৰি জমা হোৱা সঞ্চয়বোৰ হেৰাই গ’লে জীৱনটো অন্ধকাৰ হৈ পৰে। সেই আঘাত চম্ভালিব পৰাটো সহজ নহয়।

পত্নীক এৰি যোৱা
হিন্দু ধৰ্মত স্বামী-স্ত্ৰীক সাতটা জন্মৰ অংশীদাৰ বুলি গণ্য কৰা হয়। বিশ্বাস কৰা হয় যে এই বন্ধন কেতিয়াও খোল নাখায়। কিন্তু যদি কোনো কাৰণত সংগীয়ে হাতখন মাজতে এৰি দিয়ে, তেন্তে সেয়া মানুহৰ জীৱনৰ অতি দুৰ্ভাগ্য। ফলত সুখেৰে সজ্জিত জীৱনটো হঠাতে ছিন্নভিন্ন হৈ পৰে। চাণক্যই কয় যে ইয়াৰ পিছত স্বাভাৱিক জীৱনলৈ ঘূৰি অহাটো কঠিন।

আন কাৰোবাৰ ঘৰত থকা
চাণক্যৰ মতে আন কাৰোবাৰ ঘৰত থকাতকৈ ডাঙৰ অপমান হ’ব নোৱাৰে। কোনো কাৰণত আন কাৰোবাৰ ঘৰত থাকিবলৈ বাধ্য হোৱা মানুহতকৈ দুৰ্ভাগ্যজনক কোনো নাই। আনৰ ওপৰত নিৰ্ভৰশীল হৈ জীয়াই থকা ব্যক্তিৰ নিজৰ কোনো স্বাধীনতা নাথাকে। সেই ব্যক্তিজনৰ জীৱনৰ সকলো সন্মান হেৰাই যায়।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *