লোকসভা নিৰ্বাচনৰ প্ৰচাৰ চলাব নে কেজৰিৱালে? অন্তৱৰ্তীকালীন জামিন সন্দৰ্ভত আজি উচ্চতম ন্যায়ালয়ে দিব পাৰে সিদ্ধান্ত

লোকসভা নিৰ্বাচনৰ প্ৰচাৰ চলাব নে কেজৰিৱালে? অন্তৱৰ্তীকালীন জামিন সন্দৰ্ভত আজি উচ্চতম ন্যায়ালয়ে দিব পাৰে সিদ্ধান্ত

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn

লোকসভা নিৰ্বাচনৰ প্ৰচাৰ চলাব নে কেজৰিৱালে? অন্তৱৰ্তীকালীন জামিন সন্দৰ্ভত আজি উচ্চতম ন্যায়ালয়ে দিব পাৰে সিদ্ধান্ত

দেশৰ ৰাজধানী দিল্লীৰ মুখ্যমন্ত্রী অৰবিন্দ কেজৰিৱাল এমাহতকৈও অধিক সময় কাৰাগাৰত বন্দী হৈ আছে৷ বৰ্তমান তেওঁ তিহাৰ কাৰাগাৰত কাৰাবন্দী হৈ আছে। ইডিৰ গ্ৰেপ্তাৰৰ বৈধতাক আদালতত প্ৰত্যাহ্বান জনাইছে অৰবিন্দ কেজৰিৱালে। বিচাৰ আদালত আৰু দিল্লী উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ পৰা সকাহ নোপোৱাৰ পিছত উচ্চতম ন্যায়ালয়ত আবেদন দাখিল কৰিছে।

এই সকলোবোৰৰ মাজতে কেজৰিৱালে লোকসভা নিৰ্বাচনত প্ৰচাৰ চলোৱাৰ বাবে শীঘ্ৰে সকাহৰ দাবী জনাইছিল। উচ্চতম ন্যায়ালয়ত তেওঁৰ এই দাবীৰ শুনানি গ্ৰহণ কৰা হয়। মুখ্যমন্ত্ৰী অৰবিন্দ কেজৰিৱালৰ অন্তৱৰ্তীকালীন জামিন সন্দৰ্ভত আজি উচ্চতম ন্যায়ালয়ে ৰায় দিব পাৰে।

এই সন্দৰ্ভত উচ্চতম ন্যায়ালয়ে সোমবাৰে শুনানি সমাপ্ত কৰি নিজৰ সিদ্ধান্ত সংৰক্ষিত কৰি ৰাখে। ইডিয়ে বৃহস্পতিবাৰে শপতনামা দাখিল কৰি অন্তৱৰ্তীকালীন সকাহ প্ৰদানৰ তীব্ৰ বিৰোধিতা কৰাৰ বিপৰীতে মুখ্যমন্ত্ৰী অৰবিন্দ কেজৰিৱালৰ আইনী দলে শুনানি সম্পূৰ্ণ হোৱাৰ পিছত শপতনামা দাখিল কৰাটো ভুল বুলি কয়।

একে সময়তে বৃহস্পতিবাৰে ইডিয়ে উচ্চতম ন্যায়ালয়ত শপতনামা দাখিল কৰি দিল্লীৰ মুখ্যমন্ত্ৰীক অন্তৱৰ্তীকালীন জামিন প্ৰদানৰ তীব্ৰ বিৰোধিতা কৰে। ইডিয়ে শপতনামাত কয় যে নিৰ্বাচনী প্ৰচাৰৰ বাবে অন্তৱৰ্তীকালীন জামিন দিয়াটো সঠিক নহ’ব।

নিৰ্বাচনী প্ৰচাৰৰ বাবে অন্তৱৰ্তীকালীন জামিন প্ৰদান কৰাটো সাংবিধানিক বা মৌলিক অধিকাৰ বা আইনী অধিকাৰো নহয়। তদন্তকাৰী সংস্থাটোৱে শপতনামাত উল্লেখ কৰিছে যে দিল্লীৰ মুখ্যমন্ত্ৰী অৰবিন্দ কেজৰিৱালে নিৰ্বাচনতো প্ৰতিদ্বন্দ্বিতা কৰা নাই।

অৰবিন্দ কেজৰিৱালক অন্তৱৰ্তীকালীন জামিন প্ৰদানৰ তীব্ৰ বিৰোধিতা কৰিছে ইডিয়ে । তদন্তকাৰী সংস্থাটোৱে কয় যে নিৰ্বাচনত প্ৰতিদ্বন্দ্বিতা কৰিবলৈও অন্তৱৰ্তীকালীন জামিন প্ৰদান কৰিব নোৱাৰি। ইডিৰ মতে কোনো ৰাজনীতিবিদে সাধাৰণ মানুহতকৈ বেছি অধিকাৰ লাভ কৰিব নোৱাৰে।

উল্লেখ্য যে, আজিলৈকে কোনো ৰাজনীতিবিদে নিৰ্বাচনী প্ৰচাৰৰ বাবে অন্তৱৰ্তীকালীন জামিন লাভ কৰা নাই। নিৰ্বাচনী প্ৰচাৰৰ বাবে অন্তৱৰ্তীকালীন জামিন প্ৰদান কৰিলে এনে এক আদৰ্শ দাঙি ধৰা হ’ব যাৰ অধীনত ৰাজনীতিবিদসকলে অপৰাধ সংঘটিত কৰিব আৰু নিৰ্বাচনৰ আৱৰণত তদন্তৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ চেষ্টা কৰিব।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *