এদিনতে ২০০০ টা ভূমিকম্প, ধ্বংস হৈ পৰিব নেকি বিশ্বৰ এইখন জনপ্ৰিয় চহৰ

এদিনতে ২০০০ টা ভূমিকম্প, ধ্বংস হৈ পৰিব নেকি বিশ্বৰ এইখন জনপ্ৰিয় চহৰ

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn

এদিনতে ২০০০ টা ভূমিকম্প, ধ্বংস হৈ পৰিব নেকি বিশ্বৰ এইখন জনপ্ৰিয় চহৰ

এটা দুটা নহয়, একেবাৰে হাজাৰৰ ঘৰত ভূমিকম্প। তাকো মাত্ৰ এটা দিনতে ২০০০ টা ভূমিকম্প। কানাডা চহৰত অনুভুত হৈছে এই ভূমিকম্প। যাৰ ফলত এতিয়া গভীৰ চিন্তাত পৰিছে কানাডাৰ জনসাধাৰণ।

অৱশ্যে এই ২০০০ টা ভূমিকম্পৰ এটাও গুৰুতৰ নহয়। কেউটা ভূমিকম্পই মৃদু জোকাৰণি। ইয়াৰ ফলত কোনে লোক আহত হোৱা নাই। কিন্তু তথাপি চিন্তাত কানাডাবাসী।

বিজ্ঞানীসকলে বিশ্বাস কৰিছে যে, এই কম্পনবোৰৰ ফলত সাগৰৰ গভীৰত মেগনেটিক বিচ্ছেদন হৈ নতুন তৰপ সৃষ্টিৰ এক ইংগিত। যদিহে এই কথা সত্য হয় ,তেন্তে কোনো চিন্তাৰ কাৰণ নাই।

ভু-বিজ্ঞান বিভাগে সদৰি কৰা অনুসৰি ভূমিকম্পবোৰৰ তীব্ৰতা সামান্য, যাৰ কেন্দ্ৰবিন্দু ভেংকুৱাৰ দ্বীপৰ উপকূলৰ পৰা প্ৰায় ১৫০ মাইল (২৪০ কিলোমিটাৰ) দূৰত্বত থকা এণ্ডেভাৰ চাইট নামৰ ঠাইত।

এই অভিকেন্দ্ৰ স্থানত কেইবাটাও হাইড্ৰ’থাৰ্মেল ভেণ্ট আছে আৰু ই জুয়ান ডি ফুকা ৰিজত আছে। লগতে ইয়াত সমুদ্ৰপৃষ্ঠ বহু দূৰলৈকে বিস্তৃত।

এই সকলোবোৰৰ বিপৰীতে আন এগৰাকী বৈজ্ঞানিকে সদৰি কৰা অনুসৰি, এয়া আহিবলগা এক ডাঙৰ ভুমিকম্পৰ আগজাননি। প্লেটটেক্টনিকৰ বাবে এনেদৰে হাজাৰৰ ঘৰত ভূমিকম্প আহিছে।

এনে ঘটনাক্ৰম ২০ বছৰৰ চক্ৰত হয়। ইয়াৰ পূৰ্বে ২০০৫ চনতো এনে এক পৰিস্থিতিৰ সৃষ্টি হৈছিল। সেইবাৰ অৱশ্যে পাছলৈ কোনো ডাঙৰ ভুমিকম্প নাহে।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *