মনোবল বাঢ়িছে! সফলভাৱে পৃথিৱীৰ পঞ্চমটো কক্ষপথত ভৰি দিলে চন্দ্ৰযান৩য়ে

মনোবল বাঢ়িছে! সফলভাৱে পৃথিৱীৰ পঞ্চমটো কক্ষপথত ভৰি দিলে চন্দ্ৰযান৩য়ে

admin_news

admin_news

admin_news

admin_news

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn

NB NEWS- সফলভাৱে চন্দ্ৰৰ দিশে আগবাঢ়িছে চন্দ্ৰযান-৩। চন্দ্ৰযান-৩ য়ে পৃথিৱীৰ চতুৰ্থটো কক্ষপথ সফলভাৱে প্ৰদক্ষিণ কৰি ৫ নম্বৰ কক্ষপথত প্ৰৱেশ কৰিছে। ২৫ জুলাইৰ দুপৰীয়া প্ৰায় ২ৰ পৰা ৩ বজাৰ ভিতৰত পৃথিৱীৰ পঞ্চমটো কক্ষপথত প্ৰৱেশ কৰিছে চন্দ্ৰযান-৩য়ে। মঙলবাৰে এই তথ্য প্ৰকাশ কৰিছে ইছৰোয়ে।

কি কৈছে ইছৰোৰ তৰফৰ পৰা?
মহাকাশ গৱেষণা সংস্থা ইছৰোৱে জনোৱা অনুসৰি পৃথিৱীৰ পঞ্চম কক্ষপথত সফলভাৱে প্ৰৱেশ কৰিছে চন্দ্ৰযান-৩। ফলত স্বাভাৱিকভাৱেই চন্দ্ৰৰ আৰু কাষ পাইছেগৈ চন্দ্ৰযান-৩। উল্লেখ্য যে ১৪ জুলাইত শ্ৰী হৰিকোটাৰ সতীশ ধাৱান স্পেছ চেণ্টাৰৰ পৰা LVM3-M4 ৰকেটত উঠি চন্দ্ৰলৈ যাত্ৰা কৰিছে চন্দ্ৰযান-৩য়ে। উৎক্ষেপণৰ ১৭মিনিটৰ ভিতৰতেই পৃথিৱীৰ কক্ষপথত ভৰি দিয়ে চন্দ্ৰযান-৩য়ে। চন্দ্ৰযান-৩ অভিযানৰ দায়িত্বত থকা ডাইৰেক্টৰ পি ভিৰামুথুভেলে এই সন্দৰ্ভত কয়, ‘ISRO য়ে চন্দ্ৰযান-৩ ৰ প্ৰতিটো মুহূৰ্ততেই নজৰ ৰাখিছে।’

কেতিয়া চন্দ্ৰৰ কক্ষপথত ভৰি দিব চন্দ্ৰযান-৩য়ে?
আগন্তুক ৫ ৰ পৰা ৬ আগষ্টত চন্দ্ৰৰ কক্ষপথত ভৰি দিব চন্দ্ৰযান-৩য়ে। ২৩ আগষ্টত চন্দ্ৰযান-৩য়ে লেণ্ডিং কৰিব চন্দ্ৰপৃষ্ঠত। চন্দ্ৰপৃষ্ঠত সোমোৱাৰ লগে লগেই বাহিৰলৈ ওলাই আহিব ৰোভাৰ। চন্দ্ৰৰ পোহৰ নাপালে কিন্তু চন্দ্ৰপৃষ্ঠত নামিব নোৱাৰিব চন্দ্ৰযান-৩। ২৩-২৪ তাৰিখে চন্দ্ৰত অৱতৰণ কাৰ পাছতেই চন্দ্ৰযান-৩য়ে পৃথিৱীলৈ পঠিয়াব ছবি। চন্দ্ৰৰ দক্ষিণ মেৰুত অৱতৰণ কৰিব ইছৰোৱে পঠোৱা যানখনে। ইয়াৰ পূৰ্বে ২০১৯ চনতো চন্দ্ৰযান-২ চন্দ্ৰলৈ পঠিয়াইছিল বিজ্ঞানীৰ দলটোৱে। কিন্তু সেইবাৰ সফল হ’ব নোৱাৰিলে বিজ্ঞানীৰ দলটো।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *