‘গংগাস্নান কৰিলেও এই মহাপাপ দূৰ নহয়!’ গীতাত আৰু কি কৈছে শ্ৰী কৃষ্ণই?

‘গংগাস্নান কৰিলেও এই মহাপাপ দূৰ নহয়!’ গীতাত আৰু কি কৈছে শ্ৰী কৃষ্ণই?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Facebook
Twitter
LinkedIn

NB NEWS- হিন্দুধৰ্মত গংগা হৈছে অতি পবিত্ৰ নদী। স্বৰ্গৰ নদী গংগাই পৃথিৱীৰ মানুহক সকলো পাপৰ পৰা মুক্ত কৰে। মৰ্ত্যৰ জনতাক পাপৰ পৰা মুক্তি দিবলৈকে এই নদী স্বৰ্গৰ পৰা নামি আহিছে। স্বয়ং মহাদেৱৰ কৃপা আছে এই নদীত। লোকবিশ্বাস যে গংগাজল স্পৰ্শ কৰিলেই মানুহৰ সকলো পাপ খণ্ডন হয়। কিন্তু গীতাত শ্ৰীকৃষ্ণই কৈছে যে এনে এক পাপ আছে যি গংগাস্নান কৰিলেও দূৰ নহয়।

মহাভাৰতৰ কুৰুক্ষেত্ৰৰ যুদ্ধৰ আৰম্ভণিতে দিগভ্ৰষ্ট অৰ্জুনক গীতাৰ জ্ঞানৰ মাধ্যমেৰে জীৱনৰ সঠিক দিশ দেখুৱাইছিল শ্ৰী কৃষ্ণই। গীতাৰ জ্ঞান এতিয়াও আমাৰ জীৱনত কাৰ্যকৰী আৰু উপযোগী। হিন্দুধৰ্মৰ অন্যতম পবিত্ৰ ধৰ্মগ্ৰন্থ শ্ৰীমদ ভাগবৎ গীতাই আমাক সঠিক পথ দেখুৱাই। ভাল আৰু বেয়াৰ মাজত পাৰ্থক্য বিচাৰিবলৈ গীতাই জ্ঞান দিয়ে। ধৰ্ম, কৰ্ম আৰু প্ৰেমৰ পাঠ দিয়ে শ্ৰীমদ ভাগৱৎ গীতাই।

আমাৰ জীৱনত এনে কোনো সমস্যাই নাই যাৰ সমাধান গীতাই দিব নোৱাৰে। গীতাত কৰ্মফলৰ কথা কৈছে শ্ৰী কৃষ্ণই। আমি যদি ভাল কাম কৰো আমি অৱশ্যেই ভাল ফল পাম। আমি যদি বেয়া কাম কৰো, তাৰ ফলো আমি ভোগ কৰিব লাগিব। গীতাত শ্ৰী কৃষ্ণই কেইবাটাও মহাপাপৰ কথা উল্লেখ কৰিছে। এই পাপ কৰিলে গংগাস্নান কৰিলেও পাপ ধুই নাযায়। এই পাপৰ ফল ব্যক্তিজনে ভূগিবই লাগিব। কিন্তু কি কি পাপৰ কোনো ক্ষমা নাই জানেনে?

১) শ্ৰী কৃষ্ণই গীতাত উল্লেখ কৰা অনুসৰি যি পাপ আমি ভুলবশত কৰো তেনে পাপ গংগা স্নান কৰি ধুই দিব পাৰি। এই পাপ ঈশ্বৰেও ক্ষমা কৰি দিয়ে। কিন্তু জানিশুনি পৰিকল্পিতভাৱে পাপ কৰিলে গংগাজলেৰে গা ধুলেও সেই পাপ খণ্ডন নহয়।

২) শ্ৰী কৃষ্ণই কৈছে জীৱনত অকলে যাত্ৰা কৰিবলৈ কেতিয়াও ভয় কৰিব নালাগে। কাৰণ আমি সিংহাসন আৰু শ্মশানলৈ অকলেই যাওঁ।

৩) গীতাত কোৱা হৈছে যে, মানুহে লুকুৱাই কোনো বেয়া কাম কৰিলে সোঁ, বাওঁ, আগফালে, পিছফালে সকলো দিশেই মন কৰো। কিন্তু এনেকৈ যাত্ৰা কৰিলে আমি সদায় যাত্ৰাৰ লক্ষ্যলৈ মন কৰিবলৈ পাহৰি যাওঁ। নিজে লুকুৱাই ৰাখিলেও ঈশ্বৰৰ দৃষ্টিত সেয়া ধৰা পৰে।

৪) কৃষ্ণই কৈছে, কেৱল জাহিৰ কৰিবৰ বাবে ভাল দেখুৱাই লাভ নাই। কাৰণ বাহিৰতচ তুমি যেনেকুৱাই নোহোৱা কিয় মনটোৰো তুমি কিমান ঠিক সেয়া ঈশ্বৰৰ দৃষ্টিত ধৰা পৰে।

৫) গীতাত কোৱা হৈছে কেৱলমাত্ৰ কাপুৰুষ আৰু দুৰ্বলসকলেই ভাগ্যৰ ওপৰত নিৰ্ভৰশীল হয়। যিসকলৰ আত্মবিশ্বাস আৰু ইচ্ছাশক্তি প্ৰৱল, তেওঁলোকে কেতিয়াও ভাগ্যৰ ওপৰত নিৰ্ভৰশীল নহয়। নিজৰ পৰিশ্ৰমৰ জৰিয়তেই তেওঁলোকে সকলোবোৰ আয় কৰে।

৬) গীতাত শ্ৰী কৃষ্ণই কৈছে, ‘তুমি যি কামেই কৰা আগতে ভগৱানক নিবেদন কৰি লোৱা। ইয়াৰ ফলত তুলি ভাৰমুক্ত জীৱন কটাব পাৰিবা।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *